İzmir Barosu çocuk hakları mücadelesini sürdürüyor

İzmir Barosu, İzmir Adliyesi’nde bulunan Çocuk Hakları Merkezi’nde, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

POLİTİKA 21.11.2019, 10:48 21.11.2019, 10:56
İzmir Barosu çocuk hakları mücadelesini sürdürüyor

İZ GAZETE- İzmir Barosu, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü sebebiyle, İzmir Adliyesi'nde bulunan Çocuk Hakları Merkezi'nde bir basın açıklaması yaptı. Gönüllü avukatlarıyla dava dosyalarına müdahil olmak dahil, çocuklar ile ilgili her işlem ve eylemde mücadele etmeye devam edeceklerini açıkladı. Bütün dünya çocuklarının eşit olduğu bunun yanı sıra her çocuğun kendine özgü bir karakteri ve potansiyeli olduğu söylenen açıklamada, “Önemli olan bu potansiyeli ortaya çıkarabilmek ve mutlu nesiller yetiştirebilmektir. Çocuk Hakları Sözleşmesi; yaşama hakkı başta olmak üzere; eksiksiz biçimde gelişme hakkı; zararlı etkilerden, istismar ve sömürüden korunma hakkı; aile, kültür ve sosyal yaşama eksiksiz katılma hakkı gibi birçok hakkı tanımlayarak devletlere, anne ve babalara, idari ve yargısal makamlara pek çok görev ve ödev yüklemiştir. Çocuklara kendileri gibi davranacakları özgür bir ortam verilmelidir. Katılım hakkının çocuklara tanındığından bahsedilebilmesi ancak çocukların kendilerini ilgilendiren konulardaki süreçlere etki edebilmesi imkanı sağlandığında mümkün olabilecektir. Bir günde değişen kanun, proje ve müfredatlarla çocukları denek haline getiren tüm modellerden vazgeçilmeli, yolun çocuklarla birlikte yürünmesi gerektiği kabul edilip çocukların fikirleri ve ihtiyaçları dikkate alınmalıdır.” denildi.

HERKES MÜRACAAT EDEBİLİR

İzmir Barosu olarak Çocuk Hakları Merkezi’nde gönüllü avukatlar ile diğer kurum ve kuruluşlarla da işbirliği yaparak çocuklara hak temelli eğitimler verildiği söylenen açıklamada, “Dava dosyalarına müdahil olmak dahil çocuklar ile ilgili her işlem ve eylemde çocuklar için mücadele edilmeye devam edilmektedir. İhtiyaç halinde herkesin kolaylıkla müracaat edebileceği İzmir Adliyesi 3.Kat B Blokta bulunan Çocuk Hakları Merkezi’nde avukatlarımız nöbet tutmakta ve çocuklara ücretsiz hukuki yardım hizmeti sunulmaktadır. Biz hiç umudumuzu kaybetmeden çocuklarla bu yolda yan yana yürümeye devam edeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
14°
açık
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?