HDP'li Kemalbay'dan turizm sektörü için uyarı ve işsizlik fonu sorusu!

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, salgın sürecinde başta Turizm olmak üzere birçok sektörün ağır sorunlarla mücadele ettiğini ancak iktidarın buna çözüm bulamadığını söyledi. İşsizlik Fonu'ndaki 130 milyar TL’nin bütün çalışanların iş güvencesi için kullanılmadığını sorgulayan Kemalbay, işten atılanların belirsizliğe terk edildiğini vurguladı.

POLİTİKA 09.04.2020, 09:13 09.04.2020, 09:16
HDP'li Kemalbay'dan turizm sektörü için uyarı ve işsizlik fonu sorusu!

Cengiz Aldemir/ANKARA - Diyarbakır'da orman işçilerinin yaşamını yitirdiği saldırıyı kınayan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, ölenlerin ailelerine ve Türkiye halklarına baş sağlığı diledi. Af yasa tasarısının görüşüldüğü meclis genel kurulunda HDP’yi terörle ilişkilendiren MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’un açıklamalarına tepki gösteren Kemalbay, “Bu saldırıdan yola çıkarak HDP'yi terörle itham edenlerin de siyasi ahlaktan yoksun ifadelerini aynen iade ediyor, kötü söz sahibine aittir diyorum” dedi.

Kovid-19’un bütün dünyada büyük bir salgın olduğunu ve mücadelesinin ise son derece yaşamsal bir öneme sahip olduğunun altını çizen Kemalbay iktidarı, “Türkiye'de korona salgınıyla gerçek anlamda etkili bir mücadele yürütüldüğünü söylemek mümkün değil. Çünkü AKP sürekli olarak, korona günlerinde yaptığı faaliyetleri stilize ederek anlatsa da Türkiye'de derin, ağır sorunlar yaşayan, ciddi sorunlar yaşayan sektörler, çalışanlar sorunlarına cevap bulamadılar. "Evde kal." diye telkinlerde bulunulurken bugün çalışanlar, emekçiler, işçiler ne yazık ki evde kalamamaktadır, çalışmaktadır ya da evde kalabilmek için işinden ayrılmaktadır, işten atılmaktadır ya da iş yerleri kapatıldığı için çalışamamaktadır” sözleriyle eleştirdi.

TURİZM SEKTÖRÜ UYARISI

Bu süreçte turizm en büyük darbeyi alan sektör olduğunu belirten Kemalbay, oteller, kafeteryalar, eğlence yerleri, hatta spor tesislerine kadar kapatıldığını söyledi. Hükümete, "Kapatılan bu iş yerleri nasıl devam edecek, buna dair herhangi bir çözüm üretildi mi?" diye soran Kemalbay, hiçbir çözümün üretilmediğini ifade etti. İşten atılanların çaresizlikle baş başa bırakıldığını ileri süren Kemalbay, ”Kapatılan iş yerlerinde çalışanlar ne yapıyor, ne yiyor, ne içiyor bileniniz var mı? Hayır. Çalışanlar ya ücretsiz izne çıkarıldılar ya senelik izinlerini zorunlu olarak kullanıyorlar ya da askıdalar. Askıda olmak gibi bir kavram da turizm sektöründe var yani çağrılacaklar bir gün, beklemeleri gerekiyor, ücretsiz izindeler anlamında kullanılıyor. Askıda çalışma da yine bir çeşit ücretsiz izin ve işten çıkarılmayla eş değer. Dolayısıyla turizm sektöründeki işletmelerin kapatılması hem işsizliği kalıcı olarak tehdit ediyor hem de hâlihazırda işten atılan, ücretsiz izne çıkartılan ya da geçici olarak işten uzaklaştırılan bütün çalışanlar, emekçiler belirsizliğe terk edilmiş durumda ve korona günlerinde tek başlarına, yalnız bırakılmış durumdalar” eleştirisinde bulundu.

İŞSİZLİK FONU SORUSU

Salgın sürecinde bu sektörlerin desteklenmesini, ileriye dönük, açık ve şeffaf çözüm üretilmesi gerektiğinin altını çizen Kemalbay, sektörel planlamaların işveren, işçi ve halkla görüşülerek yapılması gerektiğini vurguladı. İşten atılanların İşsizlik Fonundan faydalanamadığını kaydeden HDP’li Kemalbay eleştirilerini şöyle sürdürdü: ”İşten atılanların sayısı her gün milyonlarca kişi artmaya başladı. Her gün işten atılan işçilerin, sokağa atılan işçilerin durumuna dair hiçbir haber sizden gelmiyor. Size şunu sormak istiyoruz: Turizm sektöründe çalışan işçilere neden İşsizlik Fonu'ndan güvence sağlanmıyor, neden iş güvencesi verilmiyor? İşsizlik Fonu'ndaki 130 milyar TL neden bütün çalışanların iş güvencesi için kullanılmıyor? Neden bunlara cevap alamıyoruz? Hepsinin cevabını sizlerden bekliyoruz.”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
23°
parçalı bulutlu
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?