Beko: Bakan tazminatsız sürgünleri itiraf etmiştir!

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun, 84 BTS’li işçinin tazminatsız sürgün edilişini itiraf ettiğini söyledi.

POLİTİKA 03.07.2020, 13:19 03.07.2020, 13:24
Beko: Bakan tazminatsız sürgünleri itiraf etmiştir!

Cengiz Aldemir/ANKARA - CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, TCDD bünyesinde çalışan ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikasına üye olan emekçilerin bulundukları illerden rotasyon adı altında sürgün edilmelerinin nedenini Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na sordu. Gelen yanıta dikkat çeken Beko, “İktidara yakın sendikaya üye olmazsanız, sizi tazminat bile ödemeden süreriz anlamına gelen bir sürgün itirafıdır” sözleriyle değerlendirdi.

BU SÜRGÜN İTİRAFIDIR

Bakanlıktan gelen yanıtı İz gazete ile paylaşan Beko, “ Bakın gelen yanıtta, “Mevzuata aykırı fiil ve eylemler nedeniyle TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğünde sendikali ya da sendikasız personel hakkında doğal olarak inceleme ve soruşturmalar yapılmaktadır. Atama ve yer değiştirmeler, sendikal aidiyete göre değil, ilgili mevzuat çerçevesinde hizmet ihtiyaçları esasına göre yapılmaktadır.” deniliyor. Bu bir sürgün itirafıdır ve emekçi işçilere siz misiniz DİSK’e kaydolan, o zaman sizi sürüm sürüm süründürürüm demek isteniyor. Sendikalı işçilere bir gözdağı veriliyor. Bunu da açıkça ortaya koymuş bulunmaktalar” sözleriyle tepki gösterdi.

YASAYA AYKIRI

Bakanlığın bu uygulamasının, ILO sözleşmesine ve Avrupa İnsan Hakları Beyannamesi kapsamında ‘örgütlenme özgürlüğünün’ açık ihlali olduğuna dikkat çeken Beko, “Çalışanlar ve işverenler, üyelerinin çalışma ilişkilerinde, ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek için önceden izin almaksızın sendikalar ve üst kuruluşlar kurma, bunlara serbestçe üye olma ve üyelikten serbestçe çekilme haklarına sahiptir. Hiç kimse bir sendikaya üye olmaya ya da üyelikten ayrılmaya zorlanamaz…” hükmünün yer aldığı Anayasasının 51. Maddesini hatırlattı.

İKTİDARIN SENDİKA DAYATMASI

Yapılmak istenenin Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası üyelerinin, iktidara yakın sendikalara üye olmaya zorlanması için gözdağı verilmek istendiğini vurgulayan eski DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikasına üye kamu çalışanlarının görev ve sorumlulukları gereği yerine getirdiği işlerin sistematik cezalandırmanın aracı kılınması yolu da dahil olmak üzere çeşitli yıldırı mekanizmaları tesis ederek ve sistematik olarak bu mekanizmaların çalıştırılması yoluyla sendikasızlaştırma, veya iktidar partisine yakın olduğu düşünülen sendikaya üye olmaya zorlanmakta olduğu görülmektedir. Ayrıca liyakat ilkesi çiğnenerek Memur-Sen üyesi olan çalışanların terfi ettirilmesi yanında, Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonuna bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası üyelerinin sürgün edilmesi kabul edilemez bir durumdur” eleştirisinde bulundu.

İŞÇİYE ÖL DENİYOR

Gelen yanıtta, “Hizmet gereği olarak yer değişimi yapılan personele tazminat ödenmesi mevzuat çerçevesinde mümkün bulunmamaktadır.” Sözlerine de tepki gösteren Beko, “ Bu cümle iki türlü mağduriyeti açık ve net ortaya koymaktadır. Sen hem sürgün ederek mağduriyet yaratacaksın, sonra da o işçinin ailesini aç ve açıkta bırakacaksın. Aldıkları maaşlar yoksulluk, açlık sınırının altında ve evini taşıyacak olan sürgün işçinin çoluğunu, çocuğunu bir de tazminat vermeyeceksin, kısacası bu işçiye öl demek anlamına geliyor. Bu hiçbir ahlaka sımayacak vicdansızca bir yönetim anlayışıyla karış karşıyayız.”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
26°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?