ABD Merkez Bankası (Fed) kasım ayı faiz kararını açıkladı. Buna göre banka, politika faizini 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında bıraktı. Piyasa beklentisi de bu toplantıda, Fed’in faize dokunmaması yönündeydi. Kararın 12 üyenin oybirliği ile alındığı ifade edildi.

Fed Başkanı Jerome Powell kararın ardından düzenlediği basın toplatısında önemli mesajlar verdi. Başkan Powell parasal sıkılaştırmanın tüm etkilerinin henüz hissedilmediğini belirtti. Yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmak için halen uzun bir yol olduğunu belirten Powell "Faiz artırımlarını durdurduktan sonra yeniden faiz artırmanın zor olacağı düşüncesi doğru değil. Fed sonraki toplantıya dair bir karar almış değildir" ifadelerini kullandı.

İndirim gündemde değil!

Şu an için faiz indiriminin gündemde olmadığını belirten Powell Fed'in şu anda sorduğu sorunun "faizi daha fazla artırmalı mıyız" olduğunu vurguladı.

Fed'in ekonomiye olası etkileri için jeopolitik gelişmeleri takip ettiğini belirten Powell "Küresel jeopolitik gerilim kesinlikle yükseldi" dedi.