CHP Genel Başkanı Özgür Özel, kurultayda verdiği sözü tuttu ve Genel Başkan olarak Hatay ve Osmaniye’yi ziyaret etti. "Atatürk'ün partisini iktidar yapmanın yolu, önümüzdeki yerel seçimlerden geçiyor. Elimizdeki Hatay, İstanbul dahil bütün büyükşehirleri tekrar kazanacağız" diyen Özel, CHP ile her şeyin daha güzel olacağını anlattı.
Özel, afetin ardından CHP'li belediyeler ve parti yöneticilerinin Hatay'ın yardımına koştuğunu ifade ederek İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni örnek verdi. Özel, "“6’sında deprem oldu, 7’sinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Osmaniye’deydi. Her gün 3000 kişiye sıcak yemek dağıttı. Ve bunu aylarca devam ettirdi. Bunu gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ve Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı. 
Özel, genel başkan seçilip mazbatasını aldıktan sonra ilk ziyaretini Hatay'a yapacağını söylediğini anımsatarak, kenti gündemde tutmak istediklerini anlattı.
Kente verdikleri önemi artıracaklarını dile getiren CHP Genel Başkanı Özel, şu değerlendirmede bulundu:
"Bu partinin birinci genel başkanı, Hatay'ın sevdalısı demiş ki: 'Hatay, benim şahsi meselemdir'. Şu anda görevdeki genel başkan olarak ben de diyorum ki: 'Bundan sonra Hatay, benim şahsi meselemdir'. Hatay'ı, Türkiye gündeminden düşürmelerine izin vermeyeceğim. Ana muhalefet lideri, bir işi şahsi meselesi bellerse o kenti Türkiye'nin gündeminden düşürmeye kimsenin gücü yetmez. Milletvekillerimizi, genel başkan yardımcılarımızı, parti meclisi üyelerimizi göndereceğiz. Milletvekili grubumuz, Hatay'a verdiği önemi arttırarak sürdürecek ve bundan sonraki süreçte Hatay, sesinizin duyulması, yaraların sarılması için ne gerekiyorsa takip edeceğiz."

İzmir Büyükşehir Belediyesi Osmaniye'de neler yapmıştı?

06 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Pazarcık merkezli 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi hızla deprem bölgesi için seferber oldu. Deprem bölgesine ilk ulaşan İtfaiye ekipleri, arama-kurtarma ekipleri ve gönüllü personellele birlikte halkın yardımına koşuldu.

Tunç Soyer, Osmaniye’ye 4 kez gitti, depremde vefat edenlerin yakınlarına taziye ziyaretlerinde bulundu, bölge halkıyla birebir ve toplu görüşmeler yaparak ihtiyaç ve talepleri yönlendirdi. Başkan Soyer Ramazan bayramını da Osmaniye’de geçirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi sorumluluğuna verilen Osmaniye Deprem Koordinasyonunda yapılan çalışmalar şöyle: 

·         Osmaniye’de ilk etapta 12 enkazda arama-kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları sürdürüldü. Daha sonrasında AFAD ile birlikte bu çalışmalar devam ettirildi.

·         Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından kurulan aş evinde yaklaşık 420 bin kişilik yemek dağıtımı gerçekleştirildi.

·         Bunun yanı sıra temel ihtiyaç malzemeleri, 7287 gıda paketi, 4419 hijyen paketi, 26613 adet giyecek dağıtımı, 44193 adet battaniye, 200 adet ısıtıcı/soba ve 6950 çuval yakacak, 788 adet çadır desteği sağlandı. Kurulan 2 çadır kentte 50 aile misafir edild, çadır isteyen depremzede vatandaşlara da çadır desteği sağlandı.

·         Yarbaşı Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne yer fıstığı yağının elde edilmesi ve ezmesinin yapılması için makine ve paketleme desteğinde bulunuldu.  Aynı kooperatiften 4 ton yer fıstığı ve 4 ton zeytinyağı alındı. S.S Gökçayır Tarımsal Kooperatifi de belediyenin desteğiyle yeniden üretime başladı. Depremde hasar gören halı tezgâhı ve değirmen, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından tekrar işler hale getirildi. Hayırsever vatandaşların desteğiyle 737 çuval besi yemi ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtıldı. Kooperatifte yerel halkın da desteği ile kaybolmak üzere olan halı motifleri çerçevelenerek duvarlara asıldı, kadınlar da halı dokumaya başladı. Yaşar Kemal Tohum merkezi açıldı. Muhtarlarla görüşülerek yüzlerce çiftçi ile görüşme sağlandı. Üreticilere yem desteğinde bulunuldu. Bölgedeki köylere 19.000 adet zeytin fidanı dağıtımı sağlandı.

·         Bölgeye gönüllü olarak gelen doktorlar, çadır kentte bulunan çocukları ve yetişkinleri düzenli kontrollerden geçirerek bulaşıcı hastalıklardan korumaya çalıştı. Hastalıkları nedeniyle ihtiyaçları bulunan vatandaşlara işitme cihazı, taşıma lifti ve buzdolabı desteği verildi.

·         Depremden etkilenen ve tekerlekli sandalyeye bağımlı olan depremzede vatandaşlara tekerlekli sandalye desteği yapıldı. 

·         Osmaniye’de kurulan konteyner kent alanına 152 adet konteyner yerleştirildi. Bu konteynerlerin içerisine ev yaşamını devam ettirebilmek amacıyla A’dan Z’ye eşya yerleştirildi.

·         Bölgede bulunan engelli ve şehit ailesi vatandaşlara ve derneklere toplamda 52 adet konteyner desteğinde bulunuldu.

·         İzmir Büyükşehir Belediyesi, Osmaniye ile kurulan ilişkinin uzun soluklu ve kalıcı olması için İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) benzeri beş derneğin kurulmasına öncülük etti.