Batuhan KAYA/İz Gazete- Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası İzmir Şubesi üyeleri, taban maaş ve güvenceli iş yaşamı talebiyle başlattıkları eylemlerini, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Konak Metro İstasyonu önünde sürdürdü. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya gelen sendikalı öğretmenler, meslektaşlarının Ankara'da MEB önünde gözaltına alınmasını protesto ederek taleplerini yinelediler. Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası İzmir Şubesi’nin İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde düzenlediği basın açıklamasını, Rabia Atbaş okudu. 


Rabia Atbaş açıklamasında, “Öğretmen Sendikası olarak son 3 yılda defalarca olduğu gibi yine Ankara sokaklarındaydık. Pes etmiyoruz çünkü tartışmaya kapalı bir hakkın peşinde çok meşru bir mücadelenin içindeyiz. Duymayanlar, bilmeyenler için en sade haliyle bir kez daha tekrar edelim. Öğretmen Sendikası 3 yıldır şunu söylemektedir: Özel öğretim kurumlarında kölelik koşulları hüküm sürüyor ve Milli Eğitim Bakanlığı bu durumu izliyor. Bu düzen son bulmalıdır. Yüz binlerce Öğretmen, veliler, meslek örgütleri, öğrenciler, tüm toplum öğretmenler asgari ücretle çalıştırılmamalı derken MEB buna kulağını tıkayamaz. 2014 yılına kadar var olan taban maaş yasasını geri getirmeye yetkisi olmadığını söyleyen bir Bakanın hiçbir şeye yetkisi yok demektir. Bu yetkisizlik istifadan başka bir yola çıkamaz” ifadelerini kullandı.

MEB Bakanı’na soru yağmuru!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e sorular yönelten Atbaş, “Milli Eğitim Bakanına buradan yeniden soruyoruz: Taban maaş uygulamasının geri gelmesinde engel nedir? Milli Eğitim Bakanına soruyoruz: Kamuda kaç bin öğretmene ihtiyaç vardır. Bütçe budur diyerek atama yapmak öğretmeni çaresiz bırakarak özel sektöre yönlendirmek öğretmeni ucuz iş gücüne dönüştürme planının parçası mıdır? Milli Eğitim Bakanına soruyoruz: Ücretli öğretmenliğin varlığı sizi rahatsız etmiyor mu? Milli Eğitim Bakanına soruyoruz: Sadece eğitim baronlarını mutlu eden bir Bakan olmak nasıl bir duygu? Milli Eğitim Bakanına soruyoruz: Yüz binlerce öğretmenin ve toplumun gözünde yalancı olmak sizi rahatsız etmiyor mu?” diye konuştu.

“Taban maaş geri gelecek”

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nuyla beraber taban maaş hakkının derhal geri getirilmesi gerektiğini söyleyen Atbaş, “Çok yakında Öğretmenlik Meslek Kanunu meclise gidecek. Bu kanunu MEB hazırlıyor. Bir önceki kanunda özel sektör öğretmenlerinin adı anılmamıştı. Bu kez uyarıyoruz: • Taban Maaş Hakkımız hemen geri getirilecek! • Denetimler artacak sigortasız, öğretmenlik dışı ünvanlarla çalışma sonlandırılacak! • Belirli süreli sözleşme bitirilecek! Bizler zorlu şartlara rağmen mesleğimizden vazgeçmiyoruz, kamusal eğitim terk edilirken yarattığınız sistemde eğitimin yükünü omuzluyoruz. Bizler MEB'in personeliyiz, bizler kamusal bir alanın emektarlarıyız. MEB bizim sorunlarımızı çözmek zorundadır” dedi.

Öğretmenler her ilde alanlara çıkacak

Öğretmenleri her ilde alana davet eden Atbaş, açıklamasının devamında şöyle konuştu:
“Öğretmen Sendikası olarak ÖMK'nin önemine dikkat çekmek ve kararlılığımızı göstermek adına tüm üyelerimize, dostlara, eğitime dair kaygısı olan herkese çağrımızdır. ÖMK'nin oylanacağı meclisin önündeki Milli Egemenlik Parkında bir eğitim nöbeti başlattık. Bu nöbet aynı zamanda tüm ülkede eğitim için bir direniş haftasının başlangıcı oldu. Her ilde öğretmenleri alanlara davet ediyoruz. Öğretmenler mesleğin ve eğitimin geleceğini kurtaracak! Kazanacağız!”

Muhabir: Batuhan KAYA