Narlıdere Belediyesi, yerel düzeyde kadın erkek eşitliğini gerçekleştirmeyi amaçladığı Yerel Eşitlik Eylem Planı (YEEP) için hazırlıklarını hızlandırdı. Narlıdere Kadın Danışma Merkezi’nin öncülüğünde yürütülen çalışma ile Narlıdere’de kadınların yerelden karar alma süreçlerine daha çok dâhil olması, karar mekanizmalarında etkin görevlerde bulunması hedefleniyor. Hazırlıkları süren Yerel Eşitlik Eylem Planı ile ayrıca eşit haklardan yararlanamayanlara yönelik düzenlemelerin yapılması öngörülüyor.

DAHA İYİ BİR YAŞAM İMKÂNI SAĞLAYACAK

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, göreve geldikleri günden bu yana kadınlara ve çocuklara her zaman öncelik verdiklerini belirterek, “İzmir Büyükşehir Belediyemizle birlikte yürüttüğümüz Meslek Fabrikası, Üretici Kadın Kooperatifimiz, Nar Çiçekleri Anaokullarımız ve diğer birçok projemizle kadınlara ve çocuklara her zaman öncelik verdik, vermeye de devam ediyoruz. Sivil toplum örgütleriyle işbirliğini sürdürüyor; Yerel Eşitlik Eylem Planı’nı oluştururken katılımcı demokrasi anlayışını benimsiyoruz. Sürdürülebilirliği temel alan uygulamalarımızla güvenli gıdaya erişimden doğa dostu uygulamalara kadar birçok projeyi hayata geçirerek yaşanası kentimizi daha iyi noktalara ulaştırmaya gayret ediyoruz. Yerel Eşitlik Eylem Planı kadınlara, çocuklarımıza, yaşlılarımıza, özel gereksinime ihtiyaç duyan bireylerimize ve toplumun tüm kesimlerine daha iyi bir yaşam sunmamıza imkân sağlayacak” diye konuştu.

KATILIMCI ANLAYIŞLA HAZIRLANDI

Narlıdere Belediyesi Yerel Eşitlik Eylem Planı (YEEP), Belediye Kadın Danışma Merkezi çalışanları, Belediye Meclisi’nin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu, Muhtarlar, Kent Konseyi, kitle örgütleri temsilcilerinin katılımı, üniversiteler, sendikalar ve İzmir Kadın Örgütlerinin katılımıyla hazırlandı. Söz konusu plan, Narlıdere’de kadınların günlük yaşamlarını etkileyen, kentsel hizmetlere erişimlerini kolaylaştıran ve yerel mekanizmalara kadınların katılımını arttıran ilkeleri içeriyor.

Editör: Duygu Kaya