RTÜK'ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı, ATV'de yayınlanan ve Müge Anlı'nın sunduğu Tatlı Sert programını Üst Kurul'a şikayet etti. Taşcı, Anlı'nın programda kadına yönelik şiddeti övdüğü, teşvik ettiği ve meşrulaştırdığı iddiasıyla yaptırımda bulunulmasını istedi.

Müge Anlı ne söylemişti? 

Taşcı'nın RTÜK Başkanlığı'na sunduğu şikayet dilekçesi şöyle: "ATV logolu yayın kuruluşunda sunuculuğunu Müge Anlı'nın yaptığı, 'Müge Anlı ile Tatlı Sert' isimli program faili meçhul cinayetler ve kayıp dosyalar gibi farklı temalarla hafta içi her gün Saat: 10.00'da ekrana getirilmektedir. 23 Kasım 2023 Perşembe günü yayınlanan programda, sunucu Müge Anlı, Denizli'de yaşanan bir cinayet ile ilgili yorumlar yapmakta, konu ile bağlantılı olan bir şahsı da telefon bağlantısı aracılığıyla stüdyoya dahil etmektedir. Telefon görüşmesi sırasında karşılıklı iletişim kurduğu kişiye; (10: 25: 45) 'Bunu yayında söylemek belki doğru değil ama ben içimden geçeni, doğruyu söyleyeyim: Ben o kadını öldürmek için zaman kollarım be! Yani sol yanım dediğim adam eve başka bir kadın getirecek. Bana nikah kıymamış, üç çocuğuma rağmen; gidecek o 2 çocuklu kadına nikah kıyacak, benim evime getirecek. 'Hatice'm Hatice'm' diyecek. Ben onu öldürürüm bir şekilde. Yani 'Ben öyle bir kadın mıyım, böyle bir kadın mıyım?' diyorsun da, bunun kadınlıkla alakası yok. Ben sana ilk içimden geçeni söylüyorum' şeklinde söylemlerde bulunmuştur."

Taşçı: Anlı'nın suça teşvik ediyor

"Bahsi geçen yayın 'gündüz kuşağı' programları olarak anılmakta ve hafta içi her gün Saat: 10.00'da ekrana getirilmektedir. Sunucu Müge Anlı'nın yukarıda aktarılan sözleri açıkça, böyle bir durumla karşılaşıldığında öldürmenin haklı bir eylem olacağını yansıtmakta ve açıkça şiddete özendirmektedir. Suça teşvik içeren ve suç işlemeyi meşru hale getiren bu sözler, sunucu tarafından tam bir özgüven içerisinde söylenmiş ve bu söylemlerini meşrulaştırmaya çalışan ifadelerle de desteklenmiştir. Bir kadının hangi gerekçelerle ve hangi duygularla diğer kadını öldürmeye yeltenebileceğine ve haklı gerekçelere dayandırmaya çalışabileceğine dair söylemler içeren bu ifadelerin; çocukların ve gençlerin ekran başında olabileceği saatlerde yayınlanmış ifadeler olmasıyla birlikte çocukların ve gençlerin ahlaki gelişimlerine zarar verebilecek nitelikte olduğu da düşünülmektedir."