Kremlin, dün akşam Rusya'nın başkenti Moskova'daki Crocus City Hall adlı konser salonunda yaşanan ve 130'u aşkın kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Kremlin, IŞİD'in üstlendiği saldırıya ilişkin olarak Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e bilgi verildiğini bildirdi.

140’ı aşkın kişi yaralandı

Saldırı hakkında soruşturma başlatan Rusya Soruşturma Komitesi de bugün yaptığı açıklamada, dün yaşanan saldırıda en az 133 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. İlk verilere atıfta bulunan komite, ölü sayısının artmasının beklendiği uyarısında bulundu. Daha önce yapılan açıklamada, saldırıda 140'ı aşkın kişinin de yaralandığı ifade edilmişti.

Saldırganların arama çalışması sürüyor

Öte yandan, Putin'e yakın isimlerden Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, 'konser saldırısından sorumlu olanların cezalandırılacağını' belirtirken, Rus milletvekili, Kremlin'in gözaltı açıklamasından önce verdiği demeçte, iki şüphelinin trafikteki bir kovalamaca sonrasında gözaltına alındığını bildirdi. Mevcut ilk bilgilere atıfta bulunan milletvekili, saldırganların beyaz bir Renault araç içinde olduğunu, Bryansk bölgesinde polis tarafından tespit edildiğini ve 'dur' ihtarına uymadığını söyledi. 

Patruşev, sözlerini şöyle sürdürdü: "Takip sırasında ateş edildi ve araç takla attı. Bir terörist olay yerinde gözaltına alındı, diğerleri ormana doğru kaçtı. Arama çalışmaları sonucunda ikinci şüpheli de bulunarak saat 03.50 sıralarında gözaltına alındı. Diğerleri için başlatılan arama çalışmaları sürüyor." Khinshtein, araçta bir tabanca, saldırı tüfeğinde kullanılmak üzere bir şarjör ve Tacikistan pasaportları bulunduğunu kaydetti.

Editör: Esra Seyirden