Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Menemen İlçe Örgütü, AKP’li Belediye Başkanvekili Aydın Pehlivan tarafından yönetilen Menemen Belediyesi’nin, yaptığı arazi satışlarını protesto etti. Menemen Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan partililer, sloganlar eşliğinde belediye binası önüne yürüdü. Ardından ise basın açıklaması yapıldı. Satışlara tepki gösteren CHP’liler, ‘Halkın malı satılamaz’, ‘Başkan şaşırma, sabrımızı taşırma’ sloganları attı, ‘Kura ile geldin, seçim ile gideceksin’, ‘İlçemizi Faşo Ağa’ya sattırmayacağız’ yazılı pankartlar taşıdı. Eyleme; CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, CHP Çiğli İlçe Başkanı Erkan Akar, önceki dönem CHP Menemen İlçe Başkanı Ömer Güney, CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Adnan Alabay, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Burak Kotan da katılırken basın açıklamasını CHP Menemen İlçe Başkanı Hüseyin Özbey okudu.

Yanına kalmaz

AKP’li Menemen Belediyesi’nin halkın mallarını satmasına tepki gösteren CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, “Menemen’in parsel parsel satışına dur demek için buradayız. Menemen halkının sandıktan çıkan iradesini gasp edenler, bugün de Menemen halkının taşınmazlarını gasp etmek istiyorlar. Buna izin vermeyeceğiz. Menemenliler ile birlikte mücadele edeceğiz. Nasıl ki bu göreve bir hak gaspı ile gelindiyse şimdi de halkın değil sanki babasının malını satmak istiyorlar. Buna dur diyoruz, bu mücadeleyi her alanda sürdüreceğime dair size söz veriyorum. Bu hesaplar belki yarına kalır ama kimsenin yanına kalmaz” diye konuştu.

Lale devri bitecek

Basın açıklamasını okuyan CHP Menemen İlçe Başkanı Hüseyin Özbey de şunları söyledi: “AKP’li Menemen Belediyesi Başkan Vekili Aydın Pehlivan, göreve geldiği günden beri arazi satışlarıyla İzmir gündeminden düşmedi. Menemen’in geleceği satılmasın diye defalarca uyarmamıza rağmen bizlere kulak tıkadılar. Son çare olarak arazilerimizi korumak için belediye kapısına dayandık. Buradan AKP’li yöneticilere sesleniyoruz; Bu araziler sizlerin olsaydı, parsel parsel satar mıydınız? Elinizi derhal Menemen’den çekin.  Menemen’in geleceğini yandaş sanatçılara, plastik süslere ve asfalta yatıran AKP’li yöneticilerin lale devri bitecek. Sattığınız her karış toprağın hesabını sandıkta soracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Menemenli hemşehrilerimize de çağrımızdır; sizleri açlığa, sefalete mahkum eden israfçıların biletini sandıkta kesin! İhaleye girecek olan kişileri uyarıyoruz; yanlış hesap Bağdat’tan döner!”

Ne olmuştu?

Seyrek’te bulunan 65 taşınmazı satışa çıkaran AKP’li Menemen Belediyesi, eylül ayı olağan meclis toplantısında 1 milyar 644 milyon liralık et bütçeyi AKP, MHP ve bağımsız meclis üyelerinin kabul oyuyla meclisten geçirdi. 2023 yılı bütçesi 1 milyar 216 milyon TL olan Menemen Belediyesi, nisan ayında 1 milyar 705 milyon TL ek bütçe talebiyle meclise geldi. Aradan bir kaç ay geçmeden  eylül ayı meclis toplantısında 1 milyar 664 milyon TL’lik et bütçeyi meclisten geçirdi. 2023 yılının 3’üncü çeyreğinde toplam bütçe ise 4 milyar 585 milyon TL oldu.

Gizem TABAN ŞEBER

Muhabir/İzmir haberleri