İGC'den avukatlara mesaj: Yanınızdayız!

AKP'nin çoklu baro sistemine karşı Ankara'ya yürüyen fakat kent girişinde polis engeli ile karşılaşan avukatlara İGC'den destek geldi.

MEDYA 23.06.2020, 11:12 23.06.2020, 11:30
İGC'den avukatlara mesaj: Yanınızdayız!

AKP'nin çoklu baro sistemine karşı Ankara'ya yürüyen fakat kent girişinde polis engeli ile karşılaşan avukatlara İGC'den destek geldi. Savunma'nın yanındayız başlığı ile yapılan açıklama şöyle; 

''Adaletin ve Baroların bağımsızlığı için, hukukun üstünlüğü için Ankara’ya yürüyen 53 Baro Başkanına  engelleme ve saldırının hiçbir meşru açıklaması bulunmamaktadır. Yasal dayanağı olmayan engelleme halkın savunma hakkına yöneliktir. Haksızlık, hukuksuzluktur. Keyfidir. Demokrasi ile asla bağdaşmamaktadır. Ülkemizin itibar karnesinde yeni bir kırık nottur.

Savunma Hakkı insan haklarının en temel ilkelerinden biridir. Kutsaldır. Baroların ve avukatların susturulmaya çalışılması toplumun her bireyinin savunma hakkının engellenmesidir.

Hep söylediğimiz gibi, basın, ifade ve düşünce özgürlüğünün ve hukukun bağımsız olmadığı ülkelerde demokrasiden söz edilemez. Hak arama ve ifade özgürlüğü etle tırnak gibidir. Halkın bilgi edinme hakkına hizmet eden gazetecilerin savunmalarını üstlenen avukatlarımız bunu halkın bilgi edinme hakkını savunmak için de yapıyorlar kuşkusuz. Onlar da halka emanettir.

Savunma Yürüyüşü'nün engellenmesi, Baro Başkanların saldırıya uğramaları, darp edilmeleri, fiili gözaltında tutulmaları çok üzücüdür. Kabul edilemez. İzmir Gazeteciler Cemiyeti olarak bu hukuksuzluğu kınıyoruz.  #SavunmaDurdurulamaz.''

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
32°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?