Güzelçamlı Milli Park girişinde yer alan Kıyı Kenar sınırları içinde ve imar planlarında rekreasyon alanı olarak görünen parselde başlayan yasadışı yapılaşmanın altından Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel çıktı.

Usulsüz inşaata tepkilerin her geçen gün biraz daha artması üzerine söz konusu parseli oğlu için kiraladığını itiraf etmek zorunda kalan Başkan Günel, buradaki her türlü imalatın yasalara uygun yapıldığını iddia etmesine rağmen bu açıklaması inandırıcı bulunmadı.

SLK Haber'in aktardığına göre, Belediye Başkanı Ömer Günel, Kuşadası gündemine düşen usulsüz inşaata tepkilerin büyümesi üzerine adanınsesi.com internet sitesine bir açıklama yaptı.

Konuyla ilgili açıklamasında Güzelçamlı sakinlerinin kıyı ve imar kanunlarına aykırı yapıldığını belirterek karşı çıktıkları çalışmaların kendisine ait olduğunu söyledi. Oğlu için bir Beach Cafe açacağı iddialarını doğrulayan Başkan Günel, “Ben kendi yerimde bir açık bırakmam, her şeyi yasalara uygun yaparım” ifadesini kullandı. Günel sözlerinin devamında da, “Burasını gerçek kişiden oğlum için kiraladım. Orasının rekreasyon alanı olan imar durumuna uygun bir çalışma yapılıyor. Hiçbir şekilde yapılaşma olmayacak. Hukuka aykırı bir imalat yapılmayacak. Sadece 15 metrekare bir yapı hakkı var, onu da tuvalet için kullanacağız. Görünen o çukur, foseptik için ve ASKİ’nin kurallarına uygun, önerdikleri şekilde yapılıyor” dedi.

Ancak Kuşadası Belediyesi’nin Encümen Kararı ile yeni yapılaşma koşulları oluşturduğu 139/20 parselde yol ve kamuya terklerin yapılmadığı hatırlatarak, İmar Kanunu’nun bu koşullarda yapılaşmaya izin vermediği hatırlatıldı. Çevre sakinleri, imar mevzuatına göre yapılaşmanın yasak olduğu kıyı kenar çizgisi sınırları içindeki parselin bulunduğu bölgede evsel atıkların foseptik çukurlarında toplanmasının da mahkeme kararı ile yasaklandığını savundular. Güzelçamlı sakinleri Aydın Valiliği ve Kuşadası Kaymakamlığını, bu imar talanına son vermeye çağırırken yasal zeminde inşaatı durdurmak için her türlü mücadeleyi vereceklerini belirtti.