Necdet Levent Müziksev'de anılacak

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV), İzmirli Çağdaş Türk Müziği Bestecisi Necdet Levent’i, yaylı dördüllerini en iyi şekilde seslendiren Yunus Emre Dörtlüsü’nün konseri ile anacaktır. Konser öncesinde bestecinin kızı Ayşegül Levent Gülgeze tarafından MÜZİKSEV’e bağışlanan piyanosu ve el yazmaların bulunduğu anı köşesi de ziyarete açılacaktır.

KÜLTÜR SANAT 18.12.2018, 09:32
Necdet Levent Müziksev'de anılacak

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV), İzmirli Çağdaş Türk Müziği Bestecisi Necdet Levent’i, yaylı dördüllerini en iyi şekilde seslendiren Yunus Emre Dörtlüsü’nün konseri ile anıyor. Konser öncesinde bestecinin kızı Ayşegül Levent Gülgeze tarafından MÜZİKSEV’e bağışlanan piyanosu ve el yazmaların bulunduğu anı köşesi de ziyarete açılacak.

NECDET LEVENT KİMDİR ?

Necdet Levent, 26 Aralık 1923’te İzmir’de dünyaya geldi. Müzik öğrenimine ortaokul sıralarında başladı. Hukuk öğrenimi gördüğü sırada İstanbul Belediye Konservatuarı’nda görev yapan Seyfettin Asal’dan keman ve armoni dersleri aldı. 1956-1957 yıllarında Bülent Arel ile 12 ton tekniği çalıştı. 1976’da Muammer Sun ile Türk müziği armonisi çalışıp eserlerini bu teknikle vermeye başladı. Necdet Levent’in çoğu İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ve Oda Müziği Toplulukları tarafından seslendirilmiş 42 eseri var.

YUNUS EMRE DÖRTLÜSÜ KİMDİR ?
Yunus Emre Dörtlüsü Anadolu’da Türkçe şiirin öncüsü olan büyük mutasavvıf ve filozof Yunus Emre’den aldığı ilhamla sevginin, aşkın, varoluşun ifadesini müziğin evrensel diliyle gerçekleştirmek arzusuyla 1995 yılında, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sanatçı Öğretim Elemanları tarafından kuruldu. Özlem Arkan Sümer, Verda Saygıdeğer İlerde (keman), Volkan İnci (viyola) ve Aslı Beller (çello) oluşan topluluk geniş bir repertuvara sahip, yurt içi ve dışında pek çok konser verdi.

Necdet Levent’i Anma Konseri, bestecinin eserlerini dinleme ve başarılı dörtlüyü tanıma fırsatı sunacak. 20 Aralık 2018 saat 20.00deki konseri izlemek için MÜZİKSEV’in 463 03 00 numaralı telefonundan isminizi yazdırmanız yeterli olacak.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
24°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?