İzmirli sanatçılar İtalya'da birincilik kazandı

Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müzik Akademisi (YÜSEM) piyano öğrencileri Nisan Öksüz, Rüya Aydın ve İrfan Karakılıç, İtalya’da yapılan Uluslararası Apulia Metropolitan Müzik Yarışması'nda, kendi kategorilerinde birincilik ödülü aldı.

KÜLTÜR SANAT 13.05.2019, 11:00
İzmirli sanatçılar İtalya'da birincilik kazandı

Bu yıl İtalya’nın Barletta kentinde ikincisi gerçekleştirilen ve toplam 150 kişinin katıldığı Uluslararası Apulia Metropolitan Müzik Yarışması'nda, farklı ülkeden öğrenciler pop, caz, vokal, keman ve piyano alanlarında yarıştı. Piyano eğitimlerini YÜSEM Müzik Akademisi'nde, Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Payam Gül Susanni ile sürdüren Nisan Öksüz, Rüya Aydın ve İrfan Karakılıç da piyano alanında kendi yaş gruplarında yarışmaya katıldı. Geçen hafta sonu yapılan ve iki gün süren yarışmada, İrfan Karakılıç B kategorisi 7-9 yaşta birinci olurken müzikalite alanında da jüri özel ödülü aldı, Nisan Öksüz C kategorisi 9-11 yaş grubunda, Rüya Aydın da E kategorisi 14-16 yaş grubunda birinci olarak gurur veren başarılara imza attı.

İzmir’e birincilik ödülleriyle dönmenin mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını belirten Dr. Payam Gül Susanni, bu tip uluslararası organizasyonların sadece profesyonel olarak değil, aynı zamanda kültürel olarak da çocuklara farklı bir vizyon sağladığını söyledi. Susanni, YÜSEM Müzik Akademisi öğrencilerinin daha önce de birçok ulusal ve uluslararası başarıya imza attığını dile getirdi.

ULUSLARARASI ÖDÜLLER KAZANDILAR

Aldıkları ödüllerle gurur yaşatan öğrenciler, bugüne kadar Gülsin Onay gibi dünyaca ünlü isimlerin ustalık sınıflarına da katıldı. YÜSEM Müzik Akademisi'nde burslu öğrenim gören ve 3 yıldır piyano çalan Bahçeşehir Koleji 3. sınıf öğrencisi Nisan Öksüz, geçen yıl da İtalya'nın San Gemini kasabasında düzenlenen Dinu Lipatti Uluslararası Müzik Yarışması piyano kategorisinde kendi yaş grubunda yine birincilik ödülünü kazanmıştı. Nisan Öksüz, bu yıl Gökhan Aybulus ve Gülsin Onay ile birlikte ustalık sınıflarına da katıldı.

2 yıldır piyano çalan İTK Bornova 2. sınıf öğrencisi İrfan Karakılıç, elde ettiği birinciliğin yanı sıra bu yıl Gülsin Onay’la ustalık sınıfına katılma ve dünyaca ünlü 22 Grammy ödüllü cazın efsane ismi Chick Corea ile aynı sahneyi paylaşma fırsatı da bulmuştu. Konserinde sahneye davet ettiği seyircilerle doğaçlama piyano çalan Corea, 7 yaşındaki İrfan Karakılıç’ı sahneye davet edip onunla birlikte de çalmıştı.

YÜSEM Müzik Akademisinde burslu öğrenim gören, 8 yıldır piyano çalan ve 4 yıldır da Payam Gül Susanni ile çalışan Uğur Okulları Bornova 10. sınıf öğrencisi Rüya Aydın ise bugüne kadar birçok ustalık sınıfına katılıp konserler verdi ve son olarak da önceki hafta Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı'nda solo resital yaptı. Ayrıca, her 3 öğrenci de 22-26 Nisan tarihlerinde Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümünce 6’ncısı düzenlenen Uluslararası Müzik Haftası'nda, yabancı eğitmenlerle ustalık sınıflarına katıldı. Genç piyanistler, 2019 Temmuz’da Yunanistan’ın Selanik kentinde düzenlenecek olan Uluslararası Müzik Festivali'ne katılmayı planlıyor.

DHA

Yorumlar (0)
banner96
banner177
19°
açık
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?
Günün Karikatürü Tümü