İzmir Kitap Fuarı’nın onur konuğu Hidayet Karakuş kimdir?

24. TÜYAP İzmir Kitap Fuarı’nın bu yılki onur konuğu Hidayet Karakuş oldu. Peki Hidayet Karakuş kimdir?

KÜLTÜR SANAT 06.04.2019, 16:33
İzmir Kitap Fuarı’nın onur konuğu Hidayet Karakuş kimdir?

İZ GAZETE - 24. TÜYAP İzmir Kitap Fuarı İzmirlilere kapılarını açtı. İzmirlilerin her sene yoğun ilgi gösterdiği kitap fuarında bu yıl da birbirinden önemli isimler İzmirli kitapseverler ile buluşacak. TÜYAP Kitap Fuarı’nın yıl ki onur konuğu Hidayet Karakuş olarak belirlendi.

Toplumcu Gerçekçi anlayışın temsilcileri arasında yer alan Karakuş’un şiirleri Çağrı, Şölen, Forum, Ilgaz, Varlık, Dönemeç, Yarın, Karşı Edebiyat, Yazko Edebiyat, Hürriyet Gösteri, Sanat Olayı, Somut, Adam Sanat, Düşlem, Ünlem, Kum, Pencere gibi pek çok edebiyat dergilerinde yer aldı.

Hidayet Karakuş kimdir?

6 Eylül 1946'da Yalvaç'ın Kurusarı köyünde doğdu. İlkokuldan sonra girdiği Isparta Gönen İlköğretmen Okulu'nu 1964'te, Selçuk Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü'nü 1966'da bitirdi. Adana'da, Manisa'da, İzmir'de Türkçe öğretmenliği yaptı. Öğretmen örgütlerinde çalıştı. İzmir'de yaşıyor, 2000 yılından bu yana Konak Belediyesi Kültür Müdürlüğü'nde Yazarlık İşliği'ni sürdürüyor. İlk şiirleri okul ve Isparta gazetelerinde yayımlandı. Daha sonra şiirleri Çağrı, Şölen, Forum, Ilgaz, Varlık, Dönemeç, Yarın, Karşı Edebiyat, Yazko Edebiyat, Hürriyet Gösteri, Sanat Olayı, Somut, Adam Sanat, Düşlem, Ünlem, Kum, Pencere gibi pek çok edebiyat dergisinde çıktı. Cumhuriyet gazetesinde öyküsü, röportajı, yazıları yayımlandı.

Şiirlerini, romanlarını, yazdığı her konuyu insanı temel alan, toplumsal gerçekçi bir anlayışla yazar. Sanatı sanat yapan öğeleri önceleyerek derin, ince, yalın bir dili yaratmaya çalışır. Hangi Leylasın Sen (1986) kitabıyla 1982 Nevzat Üstün Şiir Başarı Ödülü'nü, Sesini Bana Bırak (1994) ile 1993 Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü'nü aldı. Yağmurlar Nereye Yağar (1981) romanı ile 1981 Mehmet Ali Yalçın Roman Ödülü 3.lüğü'ne, Uykusu Derin Şehir (1991) ile 1991 Ferit Oğuz Bayır Roman Ödülü'ne, Şeytanminareleri (2009) ile 2010 Orhan Kemal Roman Armağanı ve Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü'ne değer görüldü. 1997'de Ankara Üniversitesi T. Ö. Merkezi'nce Başarılı On Çocuk Kitabı yazarından biri seçilerek Altın Kalem aldı. 2003 İzmir 2. Türkçe Günleri'nde Türkçe'ye Emek Ödülleri'nde Özel Ödül, Karşıyaka Belediyesi'nce 2004 Homeros Emek Ödülü verildi. Şeyh-i Sanan'ın Aşkı adlı radyo oyunuyla 1996/1997 Almanya'nın Sesi Radyosu Türkçe Edebiyat Ödülü'nde birinci oldu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
18°
açık
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?