Foça'da 'Şifa Heybesi' bilgilendirmesi

ULUSLARARASI Slow Food Hareketi'ne üye 'Foça Yeryüzü Pazarı'nı oluşturan Foça Zeytindalı Birliği, 'Şifa Heybesi' adlı etkinlikte, halka yerel ürünler konusunda bilgi verdi.

KÜLTÜR SANAT 18.01.2016, 16:45 18.01.2016, 16:06
Foça'da 'Şifa Heybesi' bilgilendirmesi

 

ULUSLARARASI Slow Food Hareketi'ne üye 'Foça Yeryüzü Pazarı'nı oluşturan Foça Zeytindalı Birliği, 'Şifa Heybesi' adlı etkinlikte, halka yerel ürünler konusunda bilgi verdi. Ayrıca bitkilerden elde edilebilecek sabun ve merhem gibi ürünlerin de yapımı anlatıldı.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kimya bölümü mezunu Ceren Kazancı ve biyolog Soner Oruç, mezun olduktan sonra çalışmalarını doğal bitkilerden elde edilen merhem, krem, yağ ve sabun yapımı konularında yoğunlaştırdı. Ceren Kazancı ve Soner Oruç, elde ettikleri bilgileri Foça Zeytindalı Birliği'nin 'Şifa Heybesi' adlı etkinliğinde halka anlattı. Belediye Sosyal Tesisi'nde dün (pazar) gerçekleştirilen 'Şifa Heybesi' adlı etkinliğe, Foçalılar ilgi gösterdi. Fotoğraf ve görüntülü açıklamalarla sunum yapan Kazancı ile Oruç, doğadaki bitkilerin şifa kaynağı olduğunu, ancak her bedenin bu bitkilere ve bunlardan elde edilen ürünlere değişik tepkiler verdiğini hatırlattı. Tansiyon, kalp rahatsızlıkları ve alerjik reaksiyonları olanların mutlaka doktor kontrolü ve tavsiyesiyle bitkileri kullanması gerektiğini söyledi.

Ülkenin değişik bölgelerinde yetişen şifalı bitkiler hakkında genel bitkiler aktaran Kazancı ve Oruç, Foça ve yöresinde çokça bulunan ve Fransız lavantası da denilen karabaş otu ile civan perçemi bitkileri hakkında bilgiler verdi. Bunların toplanması, kurutulması, saklanması ve kullanımı konuları anlatılırken, katılımcıların soruları yanıtlandı. Kullananlar tecrübelerini ve elde ettikleri faydaları paylaştı. Son bölümde saf sızma zeytinyağına yatırılmış karabaş otundan yağ ve sabun yapımını uygulamalı olarak gösterildi. Elde edilen küçük sabunlar katılımcılara hediye edildi.

BİLİNÇSİZ KULLANIM ZARAR VERİR

Etkinlik sonrası Slow Food Foça Zeytindalı Birliği Lideri Gül Girişmen, katılımcı ve eğitimcilere teşekkür etti. Gül Girişmen, "Ülkemiz şifalı bitkiler konusunda çok zengin. Bunları bilmek, tanımak, doğru olarak kullanmak çok önemli. Bilinçsiz kullanımın fayda yerine zarar getirdiğini duyuyor, görüyor, okuyoruz. Pazarımızda bazıları bulunan bu ürünlerin kullanıcılara şifa getirmesini diliyoruz. Bu nedenle hem kendimizi hem yurttaşlarımızı eğitici faaliyetlere bundan sonrada devam edeceğiz. Bizi bilgilendiren Ceren Kazancı ve Soner Oruç'a çok teşekkür ediyoruz" dedi.

Seyfi GÜL / FOÇA (İzmir), DHA)

 

 

Yorumlar (6)
yu 4 yıl önce
çokm güzel bir anlatım yüreğinize sağlık zeynep hanım
<<<Nerden gelecek ya hu, ayak takımı demişti ya deyyus, ondan geldi aklıma!<<<<
Erdal Elgin 4 yıl önce
Nicedir böylesine sade, içten, duyarlı bir anlatımla karşılaşmamıştım. Zeynep Uzunbay, sözcüklerini seçmiyor, süzüyor ve damıtıyor âdeta. Ve öz yaşamından damıttığı bu sözcüklerle yüreklerimize dokunuyor bir bir... Can ü gönülden kutluyorum.
reyhan yıldırım 4 yıl önce
Zeynepciğim, boğazımda attığın düğüm sevgiyle kucaklıyorum.
Filiz Övünç 4 yıl önce
Zeynep Hanım,sözlerine sağlık.Ne güzel sıralmışssın taşıdığımız yükleri,yüklerin hasarlarını....Sevgiyle kucaklıyorum...
Cemalettin Atagan 4 yıl önce
o kadar içten o kadar da güzel ki, kutluyorum :)
önce lale sönmez 4 yıl önce
Ayak parmakları, nasıl da dile gelmiş, getirilmiş... "İnsanın yoksulluğu yürüyüşünden belli olur." demiş Zeynep... İnsanın içini ezen bir cümle.. Yaşamın, ezilmişliğin, yoksulluğun bu şekilde anlatılması çok farklı ve etkileyici...Kalemine sağlık...
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
22°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?