Foça Saklı Bahçe Sanat Evi'nde 10.yıl heyecanı

Foça'da emekli resim öğretmeni –ressam Leyla Buhara tarafından 2009 yılında kurulan Saklıbahçe Sanat Evi 10.yılını sergiyle kutluyor.

KÜLTÜR SANAT 22.08.2019, 14:35 22.08.2019, 14:41
Foça Saklı Bahçe Sanat Evi'nde 10.yıl heyecanı

Reha Midilli Kültür Merkezi Sergi Holü’nde açılan sergide 2019 yaz döneminde eğitimlere katılan çocukların ürettiği resim ve seramikler yer alıyor. Akrilik ve pastel boya ile yapılmış çeşitli konular içeren 25 tablo ile 100’e yakın çeşitli boylarda seramik çalışma ailelerden olduğu kadar sergiyi gezen sanatseverlerden de büyük ilgi görüyor.

ÜRETEN SORGULAYAN HAYAL GÜÇLERİ GELİŞMİŞ YARATICI ÇOCUKLAR

Saklıbahçe Sanatevi Kurucusu Leyla Buhara emekli olduktan sonra bir kenara çekilip oturmak istemediğini, çevresindeki insanlara ve özellikle çocuklara faydalı olabilmek için atölyesini kurduğunu söyledi.

Leyla Buhara; “2009 yılında Foça’da bulduğum eski bir yapıyı tadilat yaparak Saklıbahçe Sanatevi adıyla atölye ve sergi galerisi olarak düzenledim. Gönüllü olarak eğitim vermeye başladım.  7’den 70’e her yaşta kişi resim ve güzel sanatların değişik dallarında eğitim almaya geldiler.  10’uncu yılımızı kutladığımız bugün, bu yaz döneminde  yapılan çalışmaları çocuklarımızı ve büyüklerini motive etmek amacıyla sergilemeye karar verdik.  Bu 3 aylık dönemimizde çocuklarımızın seramik çalışmalarında çok başarılı olduklarını gördük. Onlara, üreten sorgulayan, boş zamanlarını yararlı ve sanatsal işlerle değerlendiren bireyler olmaları için arkadaşım Nuraydın Kurtul seramik ben resim konusunda çalışmalar yaptırdık.  Bunların yanısıra bir kitabı belirli bir bölüme kadar okuyup, sonrasını hayal ederek kurgulamalarını sağlamaya, hayal güçlerini geliştirmeye çalıştık.Çağımız çocuklarının büyük bölümü tabletlere, telefonlara sarılarak hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını yok ediyorlar. Bir eğitimci olarak bunu geleceğimiz için çok tehlikeli buluyorum. Bunu önleme yolunda birazcık yararlı işler yapıyorsam kendimi çok mutlu hissedeceğim. 5 ila 12 yaş grubuna yönelik olarak, sergimiz boyunca her gün 13.00 – 16.00 saatleri arasında atölye çalışmaları da yapmaya devam ediyoruz. “ dedi.

Saklıbahçe Sanatevi 10.yıl sergisi 25 Ocak 2019 Pazar akşamına kadar açık ve her gün 09.00 – 19.00 saatleri arasında gezilebilir.  

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
13°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208