Ahmet Büke Yerdeniz'de kitaplarını imzaladı

Yazar Ahmet Büke, On8 Yayınları’ndan çıkan son kitabı ‘Gizli Sevenler Cemiyeti’nin imza gününde Yerdeniz Kitapçısı’nda İzmirli okurlarıyla buluştu.

KÜLTÜR SANAT 04.04.2016, 16:47 04.04.2016, 17:52
Ahmet Büke Yerdeniz'de kitaplarını imzaladı

İz Gazete - İzmir’in bağımsız kitapçılarından Yerdeniz Kitapçısı’nda düzenlenen imza gününde Ahmet Büke, son kitabının yanı sıra eski kitaplarını da imzaladı. Büke, imza gününde okurlarıyla sohbet ederken bolca da hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yerdeniz Kitapçısı’nda her ay bir yazarın önerdiği kitaplar sergileniyor. Geçen ay yazar Behçet Çelik’in önerdiği kitaplardan oluşan bir raf okurlara sunulurken, bu ay Ahmet Büke’nin önerdiği kitaplar yer alıyor. Kitapçıda ayrıca, alışılmışın aksine ‘çok satanlar’ değil, ‘çok satması gerekenler’ rafı bulunuyor.

AHMET BÜKE KİMDİR?

""1970’te Manisa’da doğan Ahmet Büke, her ne kadar 1997’de İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun olsa da, ancak yazdığı zaman, “Bir işe yaradım sonunda,” diyebilenlerden. Fantastik eserler yayımlayan Ölümsüz Öyküler Yayınevi’nin düzenlediği “Xasiork 2002” kısa öykü yarışmasında “Kayıp Dua Kitabı” adlı öyküsüyle birincilik ödülünü, 2008’de Alnı Mavide (2008) kitabıyla Oğuz Atay Öykü Ödülü’nü, 2011’de Kumru’nun Gördüğü (2010) ile Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı. Bize yaşamın acı, tatlı, bazen tuhaf, bazen de acayip öykülerle akıp gittiğini hatırlatan Büke, İzmir Postası’nın Adamları (2004), Çiğdem Külahı (2006), Ekmek ve Zeytin (2011), Cazibe İstasyonu (2012) ve Yüklük (2014) adlı öykü kitaplarıyla dikkat çekti. Öyküleri, E Dergisi, Adam Öykü, Patika, Notos, İzafi ve Özgür Edebiyat gibi dergilerde yayımlanan yazar, edebiyat verimini, yazıdan sonra insanlığın en büyük icadı olarak gördüğü internette de sürdürüyor. ON8 Blog’da tefrika etmeye başladığı İzmirli Bedo’nun öyküleri, Mevzumuz Derin  (2013) adıyla bir ilk romana dönüştü ve aynı yıl Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) 2013 Yılın Gençlik Romanı Ödülü’nü kazandı.

Büke’nin ON8 Blog’da “Sosyal Ayrıntılar Ansiklopedisi” adlı köşesinde her hafta paylaştığı öykülerinden bir seçkiyi de içeren İnsan Kendine De İyi Gelir  (2015) adlı öykü kitabı, Dünya Kitap 2015 Yılın Telif Kitabı Ödülü’ne değer görüldü. Aynı yıl, “Hazır Bilgi Serisi” için sıradışı, eski kitapları kendine has anlatımıyla derleyip tanıttığı 100 Tuhaf Kitap yayımlandı. Son kitabı, yine “Sosyal Ayrıntılar Ansiklopedisi”nden ikinci bir seçkiyi içeriyor: Gizli Sevenler Cemiyeti (2016). ON8 Blog’daki köşesinde her pazartesi bir öykü yazmaya devam eden Büke, ailesiyle birlikte İzmir’de yaşıyor.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208