İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in masadaki diğer beş partinin aksine CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adaylığını desteklemeyeceklerini açıklaması, siyaset kulislerinde hareketliliğe neden oldu.

İktidara yakınlığıyla bilinen Hürriyet'in yazarı Abdulkadir Selvi, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Cumhur İttifakı'na davet edilmesinin söz konusu olup olmadığına yönelik kulis bilgilerini yazdı.

İki noktaya dikkat çeken Selvi'nin aktardığı kulis bilgisine göre, Akşener'in ittifaka davet edilmesi MHP'yi rahatsız edeceği gerekçesiyle gündeme getirilmiyor ve ‘saray komplosu’ şeklinde komplo teorilerine neden olmamak için uzak duruluyor.

Selvi, yazısının ilgili bölümünde şunları kaydetti:

"Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Lideri Bahçeli, Akşener’i Cumhur İttifakı’na davet etmişlerdi. Yeni gelişme karşısında İYİ Parti’nin Cumhur İttifakı’na davet edilmesi söz konusu mu? Burada iki nokta var. Bir AK Partililer, MHP’yi rahatsız edeceği gerekçesiyle bu konuyu gündemlerine almıyorlar.

İkincisi ise ‘saray komplosu’ şeklinde komplo teorilerine neden olmamak için uzak duruluyor. Bu aşamada İYİ Parti’yi Cumhur İttifakı’na davet etmek gibi bir gündem bulunmuyor. Ama taşlar yerine oturduktan sonra bir çağrı yapmaya gerek duyulursa onu bilemiyorum."