Gizem TABAN/İZ GAZETE- Merkezi hükümet tarafından düzenlenen 17 Şubat-4 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan İzmir İktisat Kongresi, 6 Şubat depremi nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmişti. Kongrenin yeni tarihi ile ilgili henüz resmi bir açıklama gelmezken, gözler; 1923 yılındaki, ilk kongrenin yapıldığı binanın arsasını satın alan ve kongre binasının aslına uygun şekilde yapılacağını açıklayan İzmir Valiliği’ne çevrildi. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Aralık 2022’de yaptığı açıklamada kongrenin yapıldığı binanın 1979 yılında dönemin belediye başkanı tarafından tescillenme aşamasındayken yıktırıldığını ancak İzmir Valiliği olarak 14 Nisan 2022 itibarıyla arsayı sahibinden satın alıp çalışmalara başladıklarını ve binanın eski görsellerinden faydalanılarak aslına uygun şekilde inşa edileceğini duyurmuştu. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir İktisat Kongresi binası ile ilgili son durum hakkında açıklamalarda bulundu.

ikinci manşet2-1

Tamamlanmak üzere

İzmir Valiliği tarafından inşa edilen ve aslına uygun yapılacağı ifade edilen İzmir İktisat Kongresi binası hakkında bilgi veren Vali Yavuz Selim Köşger, “Binanın inşa süreci devam ediyor, birkaç aya kadar tamamlanacak. Kongrenin 17 Şubat-4 Mart tarihleri arasında gerçeklemesi planlamıştı. Deprem nedeniyle ertelendi ancak o tarihlerde yapılacak olsaydı kongrenin gerçekleştirileceği konferans salonu zaten tamamlanmıştı. Yani, şu an kongre yapılacak olsa bina hazır… Ancak binanın müştemilatı, toplantı salonları da olacak, onlar da birkaç ay içerisinde bitmiş olur” diye konuştu.

Kongre ne zaman?

 Vali Köşger, ‘Kongrenin yeni tarihi hakkında bir gelişme var mı?’ sorusuna yanıt verirken kongre programına dair de açıklamalarda bulundu. Vali Köşger, “Cumhurbaşkanımızın İzmir’e geleceği bir günde planlanmaya çalışılıyor. Süreci, Maliye Bakanlığı koordine ediyor.Kongrenin içeriğine dair de açıklamalarda bulunan Vali Köşger, “Çok ciddi bir hazırlık yapılmıştı, 35 ülkeden bilim insanlarının, dünyadaki en iyi ekonomistlerin, Türkiye’deki tüm sanayi ve ticaret odalarının, esnaf teşkilatlarının katılacağı, Türkiye’deki tüm üniversitelerin rektörlerinin ve dekanlarının hazır bulunacağı, 100’ü aşkın bilim insanının çeşitli panellerde tebliğler sunacağı, Türk Tarih Kurumu’nun İzmir İktisat Kongresi tarihi ile ilgili 100 iktisat tarihçisine hazırlattığı tebliğlerin değerlendirileceği dolu dolu bir program hazırlandı. Ancak maalesef ülkemizde yaşanan deprem nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmek durumunda kaldı. Cumhurbaşkanımızın teşrif edeceği bir güne planlanmaya çalışılıyor” ifadelerini kullandı.