Konak Belediyesi tarafından, yazlık sinemaların popüler olduğu yıllarda en gözde açık hava sinemalarına ev sahipliği yapmış Konak ilçesinin tarihi Basmane Semti’ne kazandırılan Sanathane Kültür-Sanat Merkezi geçtiğimiz yıl faaliyetlerine başlamıştı.

İzmir’in tarihi semti Basmane’ye yeni bir vizyon kazandıran Sanathane ,film gösterimleri, tiyatrolar, konserler, çocuk şenlikleri, edebiyat sohbetleri ve tarih söyleşileri gibi birçok farklı dalda kültür-sanat etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Bu etkinlikler kapsamında gerçekleştirilen Sanathane Şiir Akşamları’na aralarında Tuğrul Keskin, Aydın Şimşek, Veysel Çolak, Bilsen Başaran, Gülçin Sahilli, Ünal Ersözlü, Mehmet Özceylan, Fergun Özelli, Ümit Yaşar Işıkhan, Yusuf Alper gibi isimlerin olduğu İzmir’in değerli şairleri konuk oldu.

9bd09ec3-0546-4983-a534-ed7276ef75a4 (1)

Konak Belediyesi'nin tamamen kendi öz kaynakları ile inşa edilen ve tarihi binanın bahçe bölümünde yürütülen çalışmalar ile 300 kişi kapasiteli bir sahnesi ve masalsı bahçesi ile açık hava etkinliklerine ev sahipliği yapan Sanathane’nin faaliyetleri kapsamında yürütülen edebiyat etkinlikleri, kış nedeniyle Türkan Saylan Kültür Merkezine taşındı. Bu bağlamda “Kent ve Edebiyat” başlığı ile devam eden edebiyat etkinliklerine ilkin Özgür Zeybek moderatörlüğünde Ahmet Önel, Rahmi Emeç ve Onur Akyıl’ın katılmıştı.

Sanathane Kültür Merkezi’nin yeni dönemde tekrar faaliyetlerine başlamasına sayılı günler kala 31 Mart 2023 Cuma akşamı Saat: 19:30’da Türkan Saylan Kültür Merkezinde yine “Kent ve Edebiyat” başlığı altında, bu kez İz Medya Genel Yayın Yönetmeni Ümit Kartal, Haydar Ergülen, Bilsen Başaran ve Özgür Zeybek katılımı ile söyleşi serisi devam edecek. 

Konak Belediyesi'nin kentin kültür sanat yaşamına sağladığı katkılar önümüzdeki günlerde de aynı hızla devam edecek.