ÜMİT KARTAL / İZ GAZETE – Hakkındaki skandallar nedeniyle CHP’deki üyelik hakları elinden alınan Çiğli Belediye Başkan Yardımcısı Ali Rıza Koçer, Yüksek Disiplin Kurulu’nun ‘tedbir kararı’na uymayarak kongre sürecine belediye olanaklarıyla müdahil oluyor. Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ise, genel merkez ve il başkanlığından yapılan uyarılara rağmen gelişmelere kayıtsız kalmaya devam ediyor.

‘Başkan’ borsası canlandı

Mahalle delege seçimlerinde beklediği ilgiyi göremeyen ve kongre sürecinde kaybettiği gücü yeniden kazanmak için türlü yöntemler deneyen Ali Rıza Koçer’in, Çiğli’deki çokça isme İlçe Başkanlığı önerdiği öğrenildi. Hakkında tedbir kararı olmasına rağmen üyelerle toplantılar yapan ve üyelerin tepkileriyle karşılaşan Ali Rıza Koçer’in, her toplantıda ‘adayımız henüz belli değil’ dese de, ilçedeki çokça isme İlçe Başkanlığı önerdiği konuşuluyor.

Parti içi kaynakların aktardıklarına göre Koçer şimdiye kadar; Çiğli Belediye Meclis Üyelerinden Rıfat Bıçak, Nimet Ergün, Hüseyin Çetin’e, İlçe Kadın Kolları Başkanı Hatice Tanrıverdi’ye, Çiğli Belediyesi Personel Müdürü Hüseyin Kızılkaya’ya ve avukat Cengiz Serttaş’a İlçe Başkanlığı teklifinde bulundu.

‘Özcan’ı diskalifiye etmek istiyor

Diğer taraftan; geçmiş dönemlerde kısa süreliğine kayyumla gelerek İlçe Başkanlığı yapan Behçet Köymen’in de başkanlığa talip olduğu ancak Koçer’in ‘çocuğunu belediyeye aldık, o yüzden senin adaylık olmaz’ diyerek karşı çıktığı iddia edildi.

Mevcut İlçe Başkanı Mert Özcan’ın ise, Ali Rıza Koçer ile yıldızının bir türlü barışmadığı, Koçer’in, Özcan’ı Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’ye yakın olması iddiasıyla diskalifiye etmek istediği öğrenildi. Yerel kaynaklar; Mert Özcan’a yakın isimlerin, aday gösterilmemeleri ihtimali nedeniyle muhalefete de yakın durmaya gayret ettiğini belirtti.

Gümrükçü’den Koçer kumarı

Son yıllarda Çiğli siyaseti Ali Rıza Koçer hakkındaki iddialarla sıkça çalkalanırken, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’nün Koçer’e müdahale etmemesi tepki çekmişti. Son olarak bir muhtarın Koçer tarafından darp edilmesi sonrasında, Çiğli’deki muhtarlar belediye önünde eylem yapmış, Gümrükçü’nün Koçer’i görevden almasını istemişti. Türlü skandallar, şiddet olayları, işçilere baskı ve tehditlere rağmen Utku Gümrükçü’nün Ali Rıza Koçer hakkında yaptırımda bulunmaması “Utku Başkan Koçer’den çekiniyor” yorumlarına sebep olurken; delege seçimlerinde yasal hakkı olmamasına rağmen belediye olanaklarıyla müdahalelerde bulunan ve umut tacirliği yapan Ali Rıza Koçer için Başkan Gümrükçü’nün yakın çevresine, “Görevden alamıyorum. Bu son şansı. Karışmam. İlçeyi kazanırsa devam eder, kazanamazsa Yüksek Disiplin Kurulu’nun yönlendirmelerine göre ilerlerim” dediği iddia edildi. CHP kaynakları, Gümrükçü’nün kongre sürecine dair sessiz bir görüntü sergilemesinin sebebini ise ilçeyi kaybedeceğini görmesine bağlıyor.

İş sözü veriyor, umut satıyor

Koçer sadece başkan adaylığı konusunda değil, belediyede iş konusunda da umut tacirliği yapmaya devam ediyor. Maaş ödemekte sıkıntı yaşadığı bilinen ve sık sık ödenmeyen maaşlar nedeniyle işçilerin eylem yaptığı Çiğli Belediyesi’nde, delege seçimleri nedeniyle 300’ü aşkın kişiye iş sözü verildi. Bunların bir kısmının SGK girişi yapılırken, fiili olarak çalıştırılmadığı öğrenildi. İşbaşı yapanların bir kısmının ise belediye dışında işlerde çalıştırıldığı kaydedildi. Belediyeye yakın kaynaklar, bu kadar işçinin iş başı yapmasının imkanlar dahilinde olmadığını, belediye yönetiminin ilçe kongresinden hemen sonra bu sözlerinden geri dönmesi dışında bir seçenek olmadığını aktardı. Koçer’in iş sözü verdiği işçilere, ‘Benim siyasi kariyerimi engellemek istiyorlar. Bana kaset komplosu yaptılar. Ben muhtarı dövmedim, muhtar düştü. Bu seçim benim için siyasi kariyerimin dönüm noktası” dediği iddia edildi. Koçer’e itiraz eden işçilere ‘sürgün’ tebliğleri de yapılmaya başlandı.

‘Basın bana sormuyor’ mu dedi?

Yaşananlar hakkında kamuoyuna bilgi vermesini isteyen parti yöneticilerine Utku Gümrükçü’nün ‘Basın bana bunları sormuyor’ dediği iddiası üzerine görüş almak için aradığımız Başkan Gümrükçü girişimlerimizi yanıtsız bıraktı.