CHP 38. Olağan Kurultay’ında CHP Genel Başkanı ve Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını İz Televizyonu’nda Gazeteci Seçkin Öner ile CHP İzmir İl eski Başkanvekili Barış Erel yorumladı. Öner ve Erel, İz Medya Genel Yayın Yönetmeni Ümit Kartal’ın sorularını yanıtladı.

En sert konuşmaydı

Barış Erel: İlk defa bu kadar sert bir konuşma yaptı. Kendisi önceki kurultaylarda daha çok birleştirici, uzlaştırıcı konuşmalar yapardı ama sırtına yediği hançerlerden sıkça bahsetti. Partinin sağa kaydırılmasına yapılan eleştirilere cevap verdi. 2010 yılından bu yana gördüğüm en sert konuşmaydı.

Delegasyon yorumu

Seçkin Öner: Bence delegasyonun 4’te 3’ü genel merkeze pozitif etkili, Kemal Bey tarafında… Şu an böyle bir delegasyon yapısı görüyoruz. Bana göre çok bir şey değişmeyecek. Belki yarın PM’de tabiri caizse biraz kavga çıkabilir ama burada çok bir şey değişmeyecek. Değişiklik büyük sürpriz olur.

Daha önce de söyledi

Barış Erel: Sayın Kılıçdaroğlu ısrarla, ‘Bu gemiyi güvenli limana yanaştıracağım, sabırlı olun’ dedi. Değişicilerin sitemlerinden anladığımız sitem oydu. Ancak, artık son kurultayı olduğunu, aday olmayacağını daha önce de çok kez söyledi. Kendisi de sokaktaki, örgütteki değişim talebini biliyor.

Ceza kurultayı olacak

Seçkin Öner: Ben, ‘Değişim için tüzük kurultayı yapacağım’ cümlesinden büyük bir ceza kurultayı olacağını bekliyorum. Değişim grubunun bir şekilde cezalandırılacağını düşünüyorum. Çünkü buradaki kızgınlık hoşgörü sınırlarını aşmış diye hissettim.