İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, her ay Türkiye çapında 26 ilde yaklaşık 2000 kişi ile gerçekleştirilen Türkiye Raporu çalışmasının mart ayı son anket sonuçları paylaşıldı.

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu'nu açıklaması sonrası seçmene hangi cumhurbaşkanı adayına oy vereceği soruldu.

Anket sonuçlarına göre Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın önünde yer aldı.2018'deki oy tercihleri dikkate alındığında HDP seçmenin Kılıçdaroğlu'na İYİ Parti seçmeninden daha çok destek verdiği görülüyor. MHP seçmeninden de Kılıçdaroğlu'na hatırı sayılır seviyede bir oy geçişi var.

Birinci soruda katılımcıya doğrudan Erdoğan ve Kılıçdaroğlu arasında bir seçim yapması gerektiğinde kime oy vereceği soruldu.

Kararsızlar dağıtılmadan, 'Eğer Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın Kılıçdaroğlu'nun yardımcılığını yaparsa tercihiniz ne olur?' sorusu sorulduğunda Kılıçdaroğlu'nun oyunun yüzde 2 arttığı görüldü.

Kararsızlar dağıtılmadan CHP lideri Kemal Kılıçdardoğlu'nun oyu yüzde 40,8, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın oyu ise yüzde 39,8 olarak kayda geçti.

Kararsızlar dağıtıldığında ise Kılıçdaroğlu'nun oyu yüzde 54,5, Erdoğan'ınki ise yüzde 45,5 olarak ölçüldü.

2018'de HDP'ye oy verenlerin yüzde 86,3'ü, 14 Mayıs'taki seçimde Kılıçdaroğlu'nu destekleyecek. İYİ Partililerde ise bu oran yüzde 64,8.

2018'deki oy davranışına göre; 14 Mayıs seçimlerindeki tercihi kayda değer partilerden biri de MHP.

2018'de MHP'ye oy veren seçmenin yüzde 51,9'u cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan'a oy vereceğini söylerken, yüzde 21 ise Kemal Kılıçdaroğlu'na destek vereceğini belirtti.