İZ GAZETE – İz Medya Genel Yayın Yönetmeni Ümit Kartal, İz Gazete Genel Koordinatörü Özgür Coşkun ve İz Gazete Yazı İşleri Müdürü Yağız Barut ‘Gündem Özel’ programında yerel seçime yönelik mevcut belediye başkanlarının mevcut çalışmalarını değerlendirdi. Programda ilk olarak İzmir’in yarımadasındaki ilçeler ele alındı.

Özgür Coşkun yarımadadaki ilçelerde köklü bir değişim yaşanacağını çünkü son 5 yılın çok boş geçtiğini söylerken Ümit Kartal ise Çeşme’ye haksızlık edilmemesi gerektiğini, belediye başkanı Ekrem Oran’ın önemli işler başardığını ifade etti.

umit-kartal-chp-izmir-degisimcileri-samimi-bulmadi (1)

Yarımadanın tamamı değişecek

Gazeteci Özgür Coşkun ilçe ilçe şu değerlendirmelerde bulundu:

“Karaburun’da Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan’ın yeniden aday olma düşüncesini net olarak açıkladığını hiçbir yerde görmedim. Ayrıca uzun zamandır bir tv programında, röportajda son 5 yılını değerlendiren, şunları şunları yaptık diye anlattığı bir şey de görmedim. Bu dönemde sönük bir Karaburun takip ettik. Bu anlamda bir değişim olacaktır. Urla’da zaten biliyorsunuz, kayyumla yönetildi. Bu anlamda orası da boş bir dönem geçirdi. Narlıdere’de Sayın Ali Engin, ağırlıkla Karşıyaka, Çiğli ve Bayraklı’da siyaset yapıyor. 2019’da Narlıdere sürpriz oldu kendisi için. Yine de ilçesinde iyi işler yaptı ve Narlıdereliler de kendisini sahiplendi. Ancak Ali Engin’in gönlünde her zaman Karşıyaka yatıyor. Güzelbahçe’de Mustafa İnce orta halli bir çalışma sergiledi. Güzelbahçe’de yapılacak o kadar iş var ama ciddi hiçbir çalışma görmedik. Balçova’da Fatma Çalkaya sevgili eşi Mehmet Ali Çalkaya’nın desteğiyle bu dönemi tamamladı. Ancak onun da sıkıldığını ve ailesini özlediğini etrafındakilere söylediğini duyuyoruz. Çalkaya’dan da yeniden adaylık sinyali görmedik. Çeşme’de Sayın Ekrem Oran’ı seviyorum. Güzel hizmetleri oldu. Ama Çeşme’de her dönem çok fazla güçlü aday çıkar. Bunlardan biri de Onur Saatlı'dır. Bu dönemde de yoğun bir çalışması var. Yani özetle; yarımadanın yüzde 90’ının boş olduğunu görüyorum ve tamamının değişeceğini düşünüyorum. Zaman beni haklı çıkaracaktır. Listeler açıklandığında yine bu programda konuşuruz.”

Ekrem Oran devam edecek

İz Medya Genel Yayın Yönetmeni Ümit Kartal ise yarımada ilçelerinde Çeşme’nin ayrı tutulması gerektiğini, Ekrem Oran’ın ciddi çalışmalar yaptığını ve diğer ilçeler arasında fark yarattığını, yeni dönemde de görevine devam edeceğini söyledi.

Ümit Kartal, “Ekrem Oran partide ilçe başkanlığı yapması sebebiyle hem örgüte hem de Çeşme halkına tamamen hâkim. Sayın Başkan yolda yürürken herkes ‘Eko’ diye seslenir, selam verir, sohbet ederler. Ekrem Oran, Çeşme’nin çehresini de değiştirdi. Çeşme Meydanı ne haldeydi, şimdi nasıl takdir topluyor. Plajlarda çeteler kol geziyordu, insanlar ücretsiz plajlara giremiyordu. Şimdi pek çok yeri tamamen halka açtı. Çeşme Meydanı’nda 3 liraya çay içebiliyorsunuz. Alaçatı paraçatı deniyor, şimdi Alaçatı’da meydanda belediye tesisinde 3 liraya çay içebiliyorsunuz. Toplamda plajların halka açıldığı, sosyal tesislerin arttırıldığı, çehresi değişen bir Çeşme yaratıldı. Sayın Özgür Coşkun’un Çeşme’de aday adayı olan Onur Saatlı ile yaptığı bir röportaj vardı. Sayın Saatlı orada ‘halk odaklı kalkınma’dan bahsediyor. Ben zaten Ekrem Oran’ın halkçı bir hat tutturduğuna şahidim. Yine Onur Saatlı diyor ki ‘Çeşme’de çıtayı yükseltme zamanı’. Yani Saatlı bile aslında Ekrem Oran’ın çıtasının iyi bir yerde olduğunu kabul ediyor, sadece biraz daha yukarı çıkaracağını iddia ediyor. Yani ‘yarımada boş ada’ derken Çeşme’nin istisna tutulması gerektiğini, haksızlık edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Yani şimdi Çeşme’yi Karaburun ve Güzelbahçe ile nasıl kıyaslayacağız, bu haksızlık olur diyorum. İddia ediyorum Çeşme’de ön seçim olsun Ekrem Oran çıkar, temayül yoklaması olsun Ekrem Oran çıkar, sadece genel merkez belirleyici olsun yine Ekrem Oran çıkar. Çünkü Ekrem Oran tüm ömrünü Çeşme’ye adamış, meclis üyeliğinden ilçe başkanlığına ve belediye başkanlığına kadar çeşitli kademelerde yer almış ve kendini halkına sevdirmiş birisi. O yüzden de ben Ekrem Oran’ın her türlü devam edeceğini düşünüyorum” diye konuştu.