Karşıyaka Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarını muhteşem bir kortejle taçlandırdı. Yüreği vatan sevgisiyle atan binlerce yurttaş, yürüyüş boyunca taşıdıkları Türk Bayrakları ile cadde ve sokakları gelincik tarlasına dönüştürdü. Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay “Atatürk’ün başlattığı mücadelede artık bayrak gençlerimizdedir. Bugün olduğu gibi yarın da onlarla gurur duyacağız” dedi.

“Atamızın İzinde 2. Yüzyıla Yürüyoruz” sloganıyla düzenlenen kortej, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ve Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’nün de katılımlarıyla Karşıyaka Belediyesi önünden başladı. Ellerinde Türk Bayrakları, dillerinde sloganlar ve marşlarla tek ses tek yürek olan yurttaşlar, Çarşı içerisinden geçerek Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı’na yürüdü. Kalabalığın Anıt önüne ulaşmasıyla birlikte başlayan Ersin Show ile bayramın coşkusu zirveye çıktı. Sevinç, gurur ve umuda ortak olan katılımcılar, unutulmaz anlar yaşadı.

Ülkenin gençleri ile gurur duyacağız

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay da büyük bir gururu paylaştıklarını belirterek “Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 100. yılında, Atatürk’ümüzün Samsun’a ayak basışının 104. yılında, Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’mız kutlu olsun! Bugün bizlere eşlik ettiği için Utku Başkan’ıma çok teşekkür ediyorum. Ben de dün onların yürüyüşüne, mutluluğuna eşlik etmiştim. Biz Çiğli ile gurur duyuyoruz, Çiğli de Karşıyaka ile gurur duyuyor. Hepimiz İzmir’le, Türkiye ile gurur duyuyoruz. 19 Mayıs 1919’da Ata’mız Samsun’a ayak bastığı zaman bir ideali hayal etti. Çağdaş dünyada yerini almış, gururla vatandaşı olduğumuz bir Türkiye Cumhuriyeti’ni hayal etti. Bu mücadele asla zamanla kısıtlı değildir. Bunu Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları başlattılar, bizim büyüklerimiz devam ettirdiler. Artık bayrak bizlerde ve bu ülkenin gençlerinde. Bugün olduğu gibi yarın da bu ülkenin gençleriyle gurur duyacağız” diye konuştu.

İşte benim Karşıyakam

Başkan Tugay’ın “Yarın bu ülkenin gençleri Türkiye’ye sahip çıkacak; gericilikle, Atatürk karşıtlarıyla mücadele edecek; onlara her yerde gereken cevabı verecek, değil mi?” sorusuna ise yüzlerce yurttaş coşkulu alkışlarla yanıt verdi. Tugay da “İşte benim Karşıyaka’m, işte Türkiye’nin Karşıyaka’sı! Yaşayın, var olun. Sonsuza kadar yaşasın Türkiye Cumhuriyeti!” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.