Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, basında yer alan ve CHP İzmir Milletvekili Kani Beko tarafından da Meclise taşınan "Mordoğan'ın tek sahası mülteci kampı mı olacak?" iddiaları ile ilgili açıklama yaptı.

Yapılan yazılı açıklamada, "Karaburun Kaymakamlığımız ile Karaburun Belediyemiz ortak çalışması neticesinde, yurttaşlarımızın da hassasiyeti göz önünde tutularak, ülkemizde ‘geçici sığınmacı’ olarak anılanların ilçemizde ‘geçici’ misafir edileceği bir mekan düzenlemesi yapılmış olup, olağanüstü durumlarda geçici sığınmacılar bu yerde misafir edilerek, devletin belirlediği ilgili Geri Gönderme Merkezlerine yönlendirileceklerdir.

İlçemiz sınırları içerisinde herhangi bir spor sahası ya da başka bir yer, geçici sığınmacıların kalıcı biçimde kalacağı bir yer olarak belirlenmemiştir. Geçici sığınmacıların insani ve sağlık koşulları gözetilerek, ayrıca hemşerilerimizin hassasiyetleri doğrultusunda halihazırda faaliyette olan geçici merkez dışında, başka bir yer, böyle bir geçici bekleme-geçici konaklama merkezi olarak planlanmamıştır." ifadeleri kullanıldı.