İzmir'de ulaşımda çok farklı araçlar kullanılıyor. Eshot otobüsleri, İZBAN, metro, tramvay, vapur ile İzmirliler istedikleri yere ulaşabiliyor.

Yapılan son zamla birlikte İzmir'de ulaşım fiyatları da yükseldi. Son zamdan sonra İzmir'de tam 13 lira, öğrenci 5 lira, indirimli 11,52 lira oldu.
 
1. aktarma ücreti tam için 6,52 lira, indirimli kartlar için ise 5,76 lira oldu. Öğrenciden ise aktarma ücreti alınmıyor.

2. aktarma ücreti tam için 3,28 indirimli kartlar için ise 2,88 olarak belirlendi. Kentte 3. ve sonraki aktarmalar ise ücretsiz.

Artan masraflar karşısında bu ücretler İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin masraflarını karşılamasa da vatandaşlar için ise büyük yük oluşturuyor.


Bu saatlerde yarı fiyatına

Vatandaşları düşünen İzmir Büyükşehir Belediyesi hem toplu ulaşımdaki yoğunluğu azaltmak hem de zor durumdaki vatandaşları rahatlatmak için Halk Taşıt Uygulaması'na geçti.

Halk Taşıt Uygulamasına göre toplu ulaşıma 05:00-07:00 saatleri arasında ve akşam 19:00-20:00 saatleri arasında binen vatandaşlardan mevcut tarifenin yarı fiyatı alınıyor. Halk Taşıt Uygulaması'nda tarifenin kalansız olarak ikiye bölünememese durumunda ise tarife bir üste yuvarlanıyor.

Özlem ÇİMEN DURMAZ

Editör/İzmir haberleri