İzmir'in köyleri yenilenip turizme açılmaya başlandı. Bu köylerden biri de Yukarıköy. 300 yıl önce kurulan köydeki evler restore edildi. Şimdi ise Yukarıköy, İzmir'in yeni cazibe merkezi olmaya aday. Peki Yukarıköy nerede? Yukarıköy'de ne yapılır? Yukarıköy'e nasıl gidilir? İşte detaylar...

Narlıdere Belediyesi ve İzmir Valiliği ortak bir projeye imza attı. 3 yıl süren çalışmalar sonunda Yukarıköy yenilendi ve turizme açıldı.

Köy 300 yıl önce kuruldu. Köyde bulunan 122 binanın çatıları yenilendi, cepheleri onarıldı. Altyapısı yenilenen, aydınlatma ve peyzaj çalışmaları yapılan köyde bir de yerel üretici pazarı kuruldu.

Yukarıköy'ün kültür turizminin İzmir'deki yeni rotası oldu. Köy, geleneksel mimarisi ile adeta bir müze gibi ziyaretçilerini büyülüyor.

Etrafından lüks binalar bulunan köy, Mithatpaşa caddesine 200 metre uzaklıkta bulunuyor.

Yukarıköy'de ne yapılır?

Köyün geçim kaynağı ise köylülerin yaptığı el yapımı ürünler. Köye giderek, köylülerin yaptığı leziz yemeklerini kadabilir, otantik sokaklarında gezmeye çıkabilirsiniz.

Köy meydanında oturup bir çay içebilir, 30 yıllık tarihi köftecide karnınızı doyurabilirsiniz.

Aynı zamanda köyün içinde yaşayan halkın 300 yıllık yaşam öykülerinin anlatıldığı bir müzede bulunuyor. Bu müzeyi de ziyaret edebilir, halkın ve bölgenin tarihine bir yolculuk yapabilirsiniz.

Yukarıköy nerede?

Yukarıköy İzmir'ni Narlıdere ilçesinde bulunuyor. Köy Mithatpaşa caddesine 200 metre uzaklıkta.

Yukarıköy'e nasıl gidilir?

Arabası olmayanlar için Üçkuyulardan 5-6-7-8-82-320-551 nolu otobüslere binip Köprübaşı Durağı (eski Narlıdere Belediye Binası) şuanki Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Semt Polikinliğinde  iniyorsunuz. Yoldan karşıya geçip Semt Polikinliğinin hemen yanındaki İsmet İnönü Caddesine girdiğinizde sadece 3 dakikalık bir yürüyüşten sonra bambaşka bir ortamın içinde bulursunuz kendinizi. Arabası olanlar için en kestirme yol, otobandan gidip gişelere varmadan Narlıdere sapağından çıktıktan sonra, Kavşaktan tekrar İzmir yönüne dönüldümü 500-600 metre ilerideki Semt Polikinliği yanından Yukarıköy’e ulaşabilirsiniz. Aracınızı Köy girişi yerine Kültürevi'nin arkasına park etmeniz daha doğru bir karar olur.

Özlem ÇİMEN DURMAZ

Editör/İzmir haberleri