Yerel seçim sonrasında ekonomik sorunlarla boğuşan yerlerin başında gelen İzmir’in Foça ilçesinde dikkat çeken bir gelişme yaşandı. CHP’li Belediye Başkanı Saniye Bora Fıçı’nın talimatıyla gelirlerin arttırılması ve mali durumun düzene sokulması için çalışma başlatıldı.

Belediyenin mali hizmetler müdürlüğü ekipleri piyasadan alacakları rakamı Başkan Fıçı’nın önüne koyunca tüm ilçeyi kilitleyen akıl almaz bir durum patlak verdi. Egedesonsöz'ün aktardığı bilgiye göre, belediye yönetiminin önerisi, başkanın da talimatıyla ilçe genelinde emlak vergisi, çevre temizlik vergisi ve ilan-reklam-tabela vergisi bulunan herkesin şirket ve şahsi hesaplarına bloke konuldu. Belediyenin uyguladığı e-haciz sonrasında borcun miktarına bakılmaksızın hesaplardaki tüm hareketler sınırlandırıldı.

Hiçbir işlemin yapılmadığı banka hesapları dondurulurken binlerce kişi mağdur oldu. Gelişmelerden habersiz alışveriş yapanlar, bir yere gidip ödeme yapmak isteyenler, otomatik ödeme talimatı bulunanlar başta olmak üzere çok sayıda vatandaş isyan etti. Uygulanan e-haciz işlemi sonrasında mağdur olan Foça esnafı da belediyeye koşarken Belediye Başkanı Fıçı “Kararlıyız, vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Bir an önce çözüme kavuşmasını istiyoruz

Foça Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sedat Özdemir yaptığı açıklamada, kendisini çok sayıda kişinin aradığını ifade ederken mağdur vatandaşlar arasında ilçede konutu bulunan, yazlıkta yaşayan ya da arsası-gayrimenkulü bulunanların da yer aldığını söyledi.

Özdemir, “Belediyenin uygulaması sonrasında durumu, mağduriyeti sayın başkana anlattık. O da bize ‘Borcumuz çok, maaşları bile ödemekte zorlanıyoruz’ dedi. Sonrasında kararlı olduğunu, vazgeçmeyeceğini anlattı. Görüşmemizde “Bunu yapmakta haksız mıyım?’ diye soru sordu. Biz esnaflarımızın, vatandaşların mağdur olmasını istemiyoruz. Belediye başkanının yaptığına ‘haksız’ diyemeyiz ama kendisinin tamamen haklı olduğunu da söyleyemeyiz. Bu durumun bir an önce çözüme kavuşmasını istiyoruz. Aksi halde kendi durumlarından haberi olmayan insanlar sadece Foça’da değil dışarıda da mağdur oluyor” diye konuştu. Kendisine gelen telefonların sayısının arttığını anlatan Özdemir trajikomik örneklerin yaşandığını ifade etti.

İçemediğim o suyu unutmayacağım

Özdemir şunları söyledi:

“Foça’da yaşayan bir hemşehrimiz İstanbul’da havalimanından İzmir’e gelmek için beklediği sırada bir adet su almak istiyor. Yanında hiç nakit parası olmadığı için kredi kartını uzatıyor. Hesaplarında e-haciz uygulandığı için ve parası bloke olduğu için bir şişe suyu alamıyor. Su içmeden yolculuk yapmak zorunda kalıyor. Şimdi o vatandaşımız bana ‘Ben o içemediğim suyu ne olursa olsun hayatım boyunca unutmayacağım’ dedi. İnsanlar restoranlarda yemek yerken, alışveriş yaparken habersiz mağdur oldular. Biz belediyeyi anlıyoruz ama insani olarak bunları vatandaşa yaşatmak zorunda da değiliz”

Editör: Duygu Kaya