UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde 2014 yılında Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı olarak yerini alan Bergama, farklı medeniyetlerin tarihi ve kültürel zenginliğini yansıtıyor.

İlçenin bugüne kadar ulaşan tarihi dokusu, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesine alınan Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı; Pergamon (çok katmanlı kent), Kibele Kutsal Alanı, İlyas Tepe, Yığma Tepe, İkili, Tavşan Tepe, X Tepe, A Tepe ve Maltepe Tümülüsleri olmak üzere dokuz bileşenden oluşuyor.

İlçeyi ziyaret edenler de Helenistik dönemden Osmanlı'ya kadar çeşitli katmanları barındıran tarihi yapılar arasında adeta zaman yolculuğuna çıkıyor.

Geçen sene 433 bin kişi ziyaret etti

Bergama, kruvaziyerlerle İzmir'e gelen turistleri de çekiyor. İzmir Limanı'na yanaşan gemilerden inen turistlerin bir kısmı Efes Antik Kenti'ne giderken bir kısmı da Bergama'yı tercih ediyor.

Tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgını öncesi yıllık 393 bin ziyaretçi sayısına ulaşılan Bergama'da salgın döneminde ziyaretçi azaldı. İlçeye 2020'de 107 bin, 2021'de 183 bin ziyaretçi gelirken, 2022 yılı itibarıyla Kovid öncesi sayıya yaklaşıldı. Bergama'yı 2022'de 367 bin turist ziyaret etti. İlgi çekmeye devam eden ilçe, geçen sene ise 433 bin ziyaretçi sayısına ulaştı.

İlçeye yerli ve yabancı turist ilgisi bu yıl da arttı. Geçen yıl 1 Ocak-31 Mayıs döneminde 151 bin yerli ve yabancı turistin geldiği ilçedeki ören yerlerini, bu yılın aynı döneminde 185 bin kişi gezdi.

Izmirin Unescodaki Ilcesi Bergamaya Nasil Gidilir878455424521

Bergama'ya nasıl gidilir?

Hava yolu ile: Bergama İzmir Adnan Menderes Havalimanına 130 km uzaklıktadır. Havalimanı içindeki İZBAN raylı sistemle Aliağa’ya kadar kesintisiz gelinebilmektedir. Aliağa İZBAN istasyonundan Bergama’ya Büyükşehir Belediyesi’nin ESHOT otobüsleriyle veya Bergama-İzmir özel dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir.

Raylı Sistem ile: İzmir Banliyö Sistemi (İZBAN) ile Aliağa’dan Cumaoava’sına uzanan bir güzergâh bulunmaktadır. Aliağa İZBAN İstasyonu’na ulaşabilmek için Bergama’dan ESHOT seferleri bulunmaktadır. ESHOT hareket saatleri ve detaylı bilgi için aşağıdaki adresten 835 nolu hattı sorgulatabilirsiniz.

Bergama’ya en yakın Tren yolu Soma ilçesinde olup Bergama’ya uzaklığı 45 km. dir. Soma- Bergama dolmuş ulaşımı 30 dakikada bir İstiklal Meydanı mevkiinde bulunan Kınık Garajından yaklaşık 45 dakika sürmektedir.

Kaynak: AA