Karşıyaka’da görülmeye değer yerlerin başında ilçeyle özdeşleşmiş köşkler gelmektedir. Venedik'teki bir sarayın minyatürü olan Penetti Köşkü, bugün kafe olarak hizmet veren Van Der Zee Köşkü, Mustafa Kemal Atatürk'ün eşi Latife Hanım'a ait olan Latife Hanım Köşkü Anı Evi şehirde görülebilecek başlıca köşkler arasındadır.

Karşıyaka'da bulunan köşkler şöyle:

Durmuş Yaşar Köşkü

İzmirli Alyottiler tarafından 1914 yılında yaptırıldı.

Alyottiler kurtuluştan sonra köşkü Durmuş Yaşar'a karşılıklı olarak verdi. Köşk, Çamlık Caddesi'nin girişinde Karşıyaka yalısında yer almaktadır.

Latife Hanım Köşkü Anı Evi Özel Müzesi

Köşk, Mustafa Kemal Atatürk'ün eşi Latife Hanım'a ait olup, annesi Zübeyde Hanım'ın son günlerini yaşadığı ve 14 Ocak 1923'te vefat ettiği köşk olması açısından ayrı bir değer taşımaktadır. 1922 yılının Aralık ayı ortalarında Gazi'nin annesi Zübeyde Hanım, Karşıyaka'ya tren yolu ile getirilmiş ve bir hasır koltuğa yerleştirilerek Uşakizade ailesinin istasyon arkasındaki bu köşküne taşınmıştır. Büyük ihtimamla bakılan Zübeyde Hanım'a bu dönemde en yakın kişi Latife Hanım olmuştur. Köşk, eski zamanlarda bahçe içindeki çam ve palmiye ağaçları, havuzu ve yel değirmeni ile tanınmaktaydı. Daha sonra Adliye Binası ve en son Ege-Fen Dershanesi olarak hizmet verdi. Toplam alanı 2958 m² dir.

Karşıyaka Belediyesinin 2005 yılında kamulaştırdığı Latife Hanım Köşkü, 2007 yılında restorasyonunun gerçekleştirilmesi için Anıt Yapı İnşaata ihale edildi. Köşk günümüzde Latife Hanım Anı Evi olarak Karşıyakalıların hizmetine açılmıştır.

Latife Hanım Köşkü Anı Evi Özel Müzesi, şehrimizde yaşanan 30 Ekim 2020 depreminde hasar görmesi nedeniyle kapatılmıştır.


Löhner Köşkü (Epikmen Köşkü)

Bostanlı Dolmuş Durağı karşısında parkın yanındaki köşktür.

İsmi verilen Alman tarafından yaptırılmıştır. Sonra Epikmenlere satılmış, onlar tarafından yıkılıp apartman yapılmak üzere bir Eskişehirli’ye satılmıştır. Ancak maliklerince röleve restorasyon projeleri hazırlanmış olup, onay yetkili makamlarca gerçekleştirilmiştir. Köşkün resterasyonu da tamamlanmıştır.


Penetti Köşkü

Türk dostu Dede Penetti'nin bir armağanı olarak halen sahilimizi süslemektedir.

1930'da Karşıyakalı İtalyan ailelerinden Armando Penetti tarafından yaptırılmıştır. Venedik'teki bir sarayın minyatürüdür. Varisleri, bahçenin arka kısmındaki evde oturmaktadır.

Van Der Zee Köşkü

Alt katı "Eski Ev" restaurantı olarak tanınan binadır.

Ünlü Türk dostu Heinrich Van Der Zee tarafından yaptırılmıştır. Mülk sahipleri tarafından köşkün röleve restorasyon projeleri hazırlattırılmış, İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından projeler onaylanmış olup şu anda onaylı proje doğrultusunda, yapıda restorasyon çalışmaları bitirilmiştir. Köşk, kafe olarak Karşıyakalılar’ın hizmetine sunulmuştur.

Editör: Özlem Çimen Durmaz