İzmir'in tarihi ve denizleri ile birlikte köyleri de yoğun ilgi görüyor. Özellikle hafta sonları vatandaşlar İzmir'in köylerine giderek huzur arıyor. Bu köylerden biri de Nazarköy. Nazarköy nerede? Nazarköy'e nasıl gidilir? Nazarköy'de ne yapılır? sizin için yanıtladık.

İzmir Nazarköy nereye bağlı?

Nazarköy, İzmir'in Kemalpaşa ilçesine bağlı bir köy. Ürettiği boncuklarla bilinen köyün adı da buradan gelmekte. Günübirlik doğa yürüyüşleri için de muhteşem bir güzelliğe sahip. 5 km süren yürüyüş alanının 2 km’lik mesafesinden sonra saklı bir kanyona ulaşılıyor.

Bu yol üzerinde bir tarafınız çam ormanları diğer tarafınız ise dere. Su ve kuş sesleri eşliğinde çam kokusunu içimize çekerek bol oksijenin keyfini çıkarıyorsunuz.

Her yanı boncuklara dolu

Nazarköy'ün çarşısına girdiğinizde renk renk boncuklarla dolu bir sokakla karşılaşıyorsunuz. Burada, yerli halk evlerinin bahçesini ise kafeye çevirmiş durumda. Burada el yapımı yiyecekler alabilir, ya da bir şeyler içerek günün keyfini çıkarabilirsiniz.

Nazarköy'e nasıl gidilir?

Toplu ulaşım ile: Bornova Metro İstasyonu’nun Batı tarafından kalkan Kemalpaşa minibüsleri ile Kemalpaşa’ya ulaşabilir ve ardından Nazarköy minibüsü ile Nazarköy’e ulaşım sağlayabilirsiniz. Bazı Kemalpaşa minibüsleri doğrudan Nazarköy’e kadar ulaşım imkanı sağlayabiliyor. Bu yüzden minibüs şoförüne Nazarköy’e gidip-gitmediğinizi sormanızda fayda var.

İkinci bir seçenek ise Eshot ile ulaşım. Evka-3 Metro İstasyonu’ndan kalkan 988 Nolu Eshot ile Kemalpaşa’ya geldikten sonra Kemalpaşa Belediye durağında inebilir, buradan Nazarköy minibüsü ile veya 768 No’lu Eshot ile Nazarköy’e ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kendi aracınız ile: İzmir yönünden gelecek olanlar için yeni İstanbul Otoyolu (E881) üzerinden veya Ankara Otoyolu (E96) üzerinden Nazarköy’e ulaşım sağlamak mümkün. İstanbul otoyolu üzerinden Turgutlu yönüne devam ederken, sağ tarafta Torbalı yönü tabelasından içeriye girildikten sonra hiçbir yere sapmadan, Torbalı Cd. yönünde yaklaşık 8 kilometre devam edildiğinde sağ tarafta göreceğiniz Nazarköy tabelasından içeriye girildiğinde köy merkezine ulaşılmaktadır. zmir Nazarköy arası ortalama 35 kilometredir.


Nazarköy'ün tarihi

Eski ismi Kurudere olup, yaklaşık olarak 1950 yılından bu yana kurulmuş ve halihazırda bulunan boncuk ocakları sebebiyle 20 Mart 2007 tarihinden itibaren Nazarköy adını almıştır.

Nif Dağı eteklerine kurulu olan Nazarköy içerisinde Horosan Erenlerinden Hakkı Baba'nın türbesi bulunmaktadır. Normal bir mezar şeklinde olan türbenin yanı başında ise bir dilek ağacı yer alır.

Nazarköy, Nif Dağı'nı ikiye bölen bir kanyon olan Kurudere Kanyonu'na da ev sahipliği yapmaktadır.


Nazarköy kanyonu nerede?

Nazarköy doğa yürüyüşü parkurunun 2. kilometresinden sonra sola devam edildiğinde Nazarköy Kanyonu’na giden patikalar dere içerisinden devam ediyor. Derede bazı dönemlerde su bulunuyor. Kanyona gidebilmek için dere içerisinden yürümeniz gerekebilir. Kaya yüzeçlerinin yosunlardan dolayı kaygan olması, düşme tehlikesini beraberinde getiriyor. Bu rotaya yanınızda mutlaka birisi ile gitmenizi tavsiye ederiz. Bu bölgede yürüyüş yapmak için suya girebileceğiniz bir ayakkabı ve bir yedek ayakkabı bulundurmanızda fayda var.


Nazarköy Kanyonu ortalama 50 metre uzunluğunda ve 30 metre yüksekliğinde doğal bir kanyon. Kanyon içerisinde derenin aktif olduğu dönemde bazı bölümlerde su derinliği 1.60 cm’yi bulabiliyor. Yüzmek ve suya girmek eğlenceli olabiliyor.