YKS tercihleri yapacaklar en iyi üniversiteleri araştırmaya başladı. İzmir'in de en iyi üniversiteleri belli oldu.

İzmir'in en iyi üniversitelerinin listesi belli oldu. Listeye göre Ege Üniversitesi birinci sırada yer aldı. Ege Üniversitesi, Türkiye'de 6. Dünya sıralamasında ise 653. sırada bulunuyor.

Listenin ikinci sırasında ise Dokuz Eylül Üniversitesi var. Bu üniversite de Türkiye sıralamasında 11. sırada yer alırken, dünyada ise 921. sırada bulunuyor.

İzmir'in en iyi üçüncü üniversitesi ise İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü oldu. Buradası da Türkiye'de 36. sırada yer alırken, dünya sıralamasında ise 1542. oldu.

İzmir'in en iyi 4. üniversitesi ise İzmir Katip Çelebi Üniversitesi olarak açıklandı. Bu üniversite Türkiye'de 65. sırada yer alırken, dünya sıralamasında ise 1957. sırada yer buldu.

Son olarak İzmir'in en iyi 5. üniversitesi ise İzmir Ekonomi Üniversitesi olarak açıklandı. Ekonomi Üniversitesi Türkiye sıralamasında 86. sırada yer aldı. Dünyada ise 2488. sırada bulunuyor.

Bu sıralama URAP ölçümüne göre yapıldı. Bu ölçüm dışında kalan üniversiteler ise Gediz Üniversitesi, İzmir Demokrasi Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi olarak sıralandı.

Özlem ÇİMEN DURMAZ

Editör/İzmir haberleri/izgazete.net