2004 yılında henüz 52 yaşındayken hayata veda eden İzmir'in unutulmaz  belediye başkanı Ahmet Piriştina, ölüm yıl dönümünde kabri başında anıldı. Aşağı Narlıdere Mezarlığı'ndaki anma törenine; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Ahmet Piriştina'nın kızı Zeynep Piriştina, oğlu Levent Piriştina ile gelini Ahu Piriştina, Ahmet Piriştina'nın torunları Damla Piriştina, Mia Subaşı, Narlıdere Belediye Başkanı Erman Uzun, Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Zafer Levent Yıldır, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Altan İnanç, Piriştina'nın yakın çalışma arkadaşları ve eski Konak Belediye Başkanı Erdal İzgi ile sevenleri  katıldı.

Bize bıraktığı mirastan alacağımız çok ders var

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “20 yıl sonrasında onu kabri başında anarken; hatıraları, onun bizlere verdiği hizmet ve bunun yanında her zaman göstermiş olduğu dostluk, güler yüz, her İzmirliye göstermiş olduğu sevgi hatıralarımızda uyanıyor. 100 yıl da geçse onu unutmayacağız. Bu sene maalesef Mine Piriştina'yı da kaybettik. Mekanları cennet olsun. İkisini yan yana yatarken görmek bir yandan huzur veriyor, bir yerde de üzüntümüzü ikiye katlıyor. Kaybettiklerimiz geri gelmiyor ama onların bize bıraktığı mirastan alacağımız çok ders olduğunu düşünüyorum. O derslerle belki kendi yolumuzu çizebiliriz. Bizler de böyle onurlu insanlar olarak yine hatırlanmayı inşallah yaşarız. Onların ailesi bizim ailemiz kocaman İzmir'in ailesi aynı zamanda” diye konuştu. 

Yalnız olmadığımızı gördük

Ahmet Piriştina'nın oğlu Levent Piriştina ise, “Yıllar çabuk geçiyor, dile kolay 20 yıl. Sizlerin sayesinde 20 yıl önce olduğu gibi bugün de yalnız olmadığımızı, yapılanların unutulmadığını ve İzmirlilerin onu asla yalnız bırakmadığını gördük. Bu süreci hep birlikte atlattık. Bu yıl bizim için iyice zorlaştı işler, annemizi de yanına gönderdik. Bu zorlukları da hep birlikte atlatacağımızı düşünüyorum. Artık onlar beraber, ışıklarda, nurlarda uyusunlar” dedi. 

Törene katılanlar Piriştina'nın mezarına karanfil bıraktı. Ahmet Piriştina'nın kabri başında Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Kaynak: BÜLTEN