İzmirim Kart, İzmir'de her vatandaşın sahip olması gereken bir ulaşım kartıdır. İzmir'de metro, vapur, İZBAN, tramvay, otobüs gibi ulaşım araçlarını kullanabilmek için İzmirim Kart'ınızın olması şart. Peki İzmirim Kart nerden alınır? İzmirim Kart nasıl doldurulur? İzmirim Karta en fazla ne kadar para yüklenir? İzmirim Karta yükleme yaptım ama görünmüyor ne yapabilirim? diyorsanız yanıtı haberimizde.

İzmirim Kart nerden alınır?

Elektronik kartın kart bedeli ve biniş ücretleri ödenerek; Konak ve Karşıyaka iskeleleri, metro sisteminin Konak, Fahrettin Altay, Bornova, Halkapınar gibi merkezi istasyon gişelerinden ve banliyö sistemindeki Şirinyer, Havalimanı istasyonlarından mesai saatleri içinde kart ve bilet; her istasyonda bulunan dolum otomatlarından son sefer saatine dek bozuk para da dahil olmak üzere kart alıp Türk Lirası yükleme yapabilirsiniz.

Havalimanında; İzban istasyondaki gişeden mesai saatleri içinde, dış hatlar varış terminalindeki özel büfeden, kent içinde büfelerden kart alıp dolum yapılabilir.

Şehirlerarası Otogarı'nda ise kart alım ve dolum işlemi otogar içinde bulunan bir büfe ve dolum otomatından otogar karşısı Yeşilova Mahallesi'ndeki (4174 Sokak üzerinde) bir büfeden yapılabilir.

Konak, Bostanlı, Karşıyaka; Alsancak, Göztepe, Üçkuyular; Pasaport gibi yolcu yoğunluğunun bulunduğu iskelelerin tümünde gişeler mesai saatlerinde hizmet vermektedir. İskele gişelerinden kart bilet ve ulaşım kartı alınabilir, bakiye yüklenebilir.

Tüm iskelelerde dolum makinaları bulunmaktadır.

Dolum Makinalarında; sadece 3 kullanımlık kart bilet alınabilir.

İzmirim Kart nasıl doldurulur?

İzmirim Karta internet üzerinden kredi kartı veya kredi kartı özellikli banka kartı ile online yükleme yapılmaktadır.

Bunun için https://online.izmirimkart.com.tr/giris#TL_Yukle sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Burada İzmirim Kart numarasının girip güvenlik kodunu da girdikten sonra işleminize devam edebilirsiniz.

İzmirim Karta para yükledim ama görünmüyor!

İzmirim Kartınıza online yükleme yaptıktan sonra 1 saat içinde ve kartınızın ilk kullanımında otomatik olarak aktip hale gelecektir.

Ancak bazen karta dolum yapsanız da bakiyenizde bunu göremiyorsunuz. Bu durumda web dolum işlemi yapıldığını şoför personele bildirmeniz gerekiyor. O dolum işleminin karta yansıtılmasını sağlayacaktır.

İzmirim karta en fazla ne kadar para yüklenir?

İzmirim karta yükleyeceğiniz TL miktarı en az 1 TL, en çok ise 300 TL olabilir.

Öte yandan İnternet üzerinden TL yüklemesi, sadece 3D Secure özelliği aktif olan Kredi Kartları ile yapılabilmektedir.

Özlem ÇİMEN DURMAZ

Editör/İzmir haberleri