Tarihte ilk parayı basanların Lidyalılar olduğu biliniyor. Peki bu paranın Türkiye sınırları içinde bulunan Sardes Antik Kenti'nin olduğu yerde basıldığını biliyor muydunuz? Peki Sardes Antik Kenti nerede? Sardes Antik Kenti'ne nasıl gidilir? Sardes Antik Kenti giriş ücreti ne kadar? İşte detaylar...

Sardes Antik Kenti, MÖ 1300’lü yıllarda kurulmuş ve MS 1200’de yıkılmış bir kenttir. Kent, Lidya Krallığı’nın başkenti olmuş ve tarihteki en ünlü yollardan biri olan Kral Yolu’nun başlangıcı olarak kabul edilir. Ayrıca, tarihte ilk basılan para da bu kentte basılmıştır.

Sardes Antik Kenti nerede?

Bu eşsiz antik kent, İzmir’e 82 km uzaklıkta, Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Sart kasabasında yer alır.

Sardes’te Gezilecek Yerler

Sardes Antik Kenti, demir çağının izlerini taşıyan ve Mezopotamya dışındaki en büyük savunma duvarı ile çevrili olduğu düşünülen bir antik kenttir. Kentin içerisinde, tarihte bilinen ilk tiyatro kalıntılarına rastlanmıştır. Ayrıca, Sardes’in yaklaşık 5 km kuzeyinde “Bin Tepeler” ismiyle anılan yaklaşık olarak 85 tane mezardan oluşan Lidya kraliyet mezarlığı bulunmaktadır.

Sart kasabasında Batı Anadolu’nun 7 tapınağından biri olan Artemis Tapınağı yer almaktadır. Tarihi kütüphanesi ve kral tahtları hâlen büyük bir oranda sağlam kalmış ve ziyarete açıktır.

Sardes Antik Kenti, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ziyaretçilerine benzersiz bir deneyim sunar. Paranın doğduğu bu antik kent, tarih severler ve kültür turizmi meraklıları için kaçırılmaması gereken bir destinasyondur.

Sardes Antik Kenti'ne nasıl gidilir?

Salihli'den hareket edenlerin izleyeceği yol: Salihli-Sart-Sart içinden geçen asfalt yolun sağında ve solunda harabeleri görebilirsiniz.Yolun sağ tarafında Sardes Antik Kenti,yolun sol tarafında Artemis Tapınağı vardır. İzmir'den hareket edenlerin izleyeceği yol: İzmir-Turgutlu-Ahmetli-Sart-Sart içinden geçen asfalt yolun sağında ve solunda harabeleri görebilirsiniz.Yolun sol tarafında Sardes Antik Kenti,yolun sağ tarafında Artemis Tapınağı vardır.

Sardes Antik Kenti giriş ücreti ne kadar?

Sardes Antik Kenti'ni 08:00 ile 17:00 saatleri arasında gezebilirsiniz. Kente giriş ücreti ise 70 TL.