CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Partinin dün İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı üzerine toplantıda değerlendirme yapan Başarır, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklamalarına başından itibaren sükunetle ve sağduyuyla yaklaştığını dile getirdi.

“Zorla ittifak yapacak halimiz yok, sonucunu da sandıkta alır!"

Başarır, “Ama hanımefendi böyle bir karar vermiş, ‘ayrı gireceğim’ diyor ve İzmir’de adayını açıklıyor. Biz gidene ‘kal’ diyemeyiz, zorla ittifak yapacak halimiz de yok. O yüzden kararı hayırlı olsun. Umarım seçim sonucunda bunun ülkeye, demokrasiye ve kazanılan illere bir zararı olmaz. Siyasi partiler karar alır, uygular, sonucunu da sandıkta alır. Tersi olursa da bunun hesabı olur. Umarım böyle bir hesap vermek zorunda da kalmazlar.” değerlendirmesinde bulundu.

“Ben de sığınmacı istemiyorum”

Başarır, “Ben de sığınmacı istemiyorum. Bir fezleke daha getir. Sığınmacı istemeyenleri gözaltına almak rezalettir, felakettir, sözün bittiği yerdir. Kaldır dokunulmazlığımı. Daha önce teşebbüs ettin zaten. Bu konuşmam için de ‘Ali Mahir Başarır insanları sokağa teşvik etti’ derler. 7 bin 500 lirayla yaşamak istemeyen emekliler, sığınmacı istemeyenler, yurt bulamayan öğrenciler sokakta tepkisini vermelidir. Bu anayasal bir haktır.” diye konuştu.

Sosyal medyada sığınmacılara karşı olduklarını belirttikleri için bazı vatandaşların gözaltına alındığını savunan Başarır, öte yandan sığınmacıların işlediği suçların ise kamuoyuna yansıtılmadığını, gizli tutulduğunu öne sürdü.

“Eğitim sistemi Atatürk devrim ve inkılaplarından uzaklaşıyor!”

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, sosyal medyada Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafına yönelik uygunsuz hareketler yapan 17 yaşında bir çocuğun tutuklanmasına değinerek, bu olayın asıl nedeninin tartışılması gerektiğini söyledi.

Eğitim sisteminde Atatürk devrim ve inkılaplarından uzaklaşıldığını öne süren Başarır, “Yargılanması ve sorgulanması gerekenler, hakaret edenleri başının üzerinde gezdirenlerdir. Bu çocuğun tutuklanması sorunu çözmüyor. Bu çocuk kimleri örnek aldı? Bu ülkenin Cumhurbaşkanı, ülkenin iki lideri için ‘iki ayyaş’ yorumunu yapar, ‘Kindar ve dindar nesil istiyorum’ derse sonuç bu olur. Herkes tabloya böyle bakmalı ve 21 yıllık AKP iktidarının sonucunu görmeli.” ifadelerini kullandı.

CHP’nin kurultay takvimi belli oldu

Başarır, CHP’de kurultay sürecine ilişkin bir soruya karşılık, kurultay tarihi olarak 5 Kasım’ın düşünüldüğünü, Parti Meclisinin bu ay sonunda yapacağı toplantıda İstanbul Kongresi’nin de aralarında bulunduğu kurultay takviminin belirleneceğini bildirdi.

Erdoğan ile yardımcısından farklı açıklamalar geliyor

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın enflasyona ilişkin farklı açıklamalar yaptıklarının” belirtilmesi üzerine Başarır, “Yardımcısı ile kendisinin enflasyon konusunda bu kadar zıt söylemde bulunması, ülkenin nasıl yönetildiğinin somut bir göstergesidir. Ne derse desinler artık hikaye bunlar. Gerçekler çarşıda, pazarda, ekmek, et, süt, okul forması, akaryakıt, kira fiyatlarında.” diye konuştu.

Yüzün kızarmadan faizi yükselteceksin! Hesabını kim verecek?

CHP Grup Başkanvekili Başarır, Merkez Bankasının bugünkü faiz artış kararını değerlendirirken, “4-5 yıl önce yapılması gereken hiçbir politikayı uygulamadı. Dün söylediğini yüzün kızarmadan yutup faizi yükselteceksin, aradaki zararın, bizim çektiğimizin hesabını kim verecek?” sözlerini sarf etti.

Uyuşturucu sorunu

Ülkenin bazı yerlerinin uyuşturucu bataklığına dönüştüğünü savunan Başarır, “Bataklıkları kurutmadan sinekleri öldürerek bu işi çözemezsiniz. En ucundaki torbacıları alabiliyorlar, baronlara dokunamıyorlar. Türkiye’de güvenlik sorunu var, bu güvenlik zafiyetinin sorumlusu bu iktidardır.” sözlerini sarf etti.

Sayıştay Başkanlığı’nın Cumhurbaşkanlığı raporunu açıkladığını anımsatan Başarır, önceki raporda ayrıntılı olarak yer alan harcama kalemlerinin son raporda bulunmadığını belirtti.

Ali Mahir Başarır, raporda, harcamanın 2 milyar 804 milyon lira olarak belirtildiğini aktararak, “Emekli maaşı 7 bin 500, asgari ücret 11 bin 500 lira. Cumhurbaşkanlığı’nın harcaması geçen yıla göre 800 milyon lira civarında artmış. Bir hukuk devletinde, şeffaf bir devlette nereye harcandığının açıklanmaması utanç meselesidir. Sayıştay’a bildirilmiyorsa, o da yurttaşlarla paylaşmıyorsa sözün bittiği yerdeyiz. Nereye harcandığını açıklayın.” diye konuştu.