Kemalpaşa ilçesindeki Atatürk Anıtı'nın rölyefi İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü olan 9 Eylül gecesi, sprey boyalı saldırıya uğradı.

Anıtın duvarlarına 'Boş yapma Atatürk' ve hakaret içerikli sözler yazılırken, rölyefteki Atatürk kabartmasının yüzü de kırmızı boya ile boyandı.

izmirde-ataturk-anitina-sprey-boyali-saldiriya-tutuklama_8881_dhaphoto9

Anıttaki Atatürk'ün 'Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır', 'Bütün hayatımda sevinçle geçirdiğim bir gece vardır. O gece; ordumuzun İzmir'e girdiği günün burada geçirdiğim gecesidir' sözleri ise siyah boya ile karalandı.

Saldırının ardından ihbar üzerine olay yerine polis ekipleri sevk edildi. Belediye ekipleri de anıttaki boyaları temizledi.

Olayla ilgili çalışma başlatan polis ekipleri, çevredeki güvenlik kamerası görüntülerinden şüphelinin Y.İ. olduğunu belirledi. SONKALEİZMİR'in aktardığı bilgiye göre, Y.İ.’nin adresine operasyon düzenlendi. Gözaltına alınan Y.İ., bugün sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

İzmir Valiliiği'nden yapılan açıkalamada şu ifadelere yer verildi: 

"İlimiz Kemalpaşa ilçesinde, 10.09.2023 günü 01:26’da, Kemalpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğüne gelen ihbardan, ilçe meydanında bulunan Atatürk Anıtı’nın yanındaki duvarlara Atatürk’e hakaret konulu yazılar yazıldığı öğrenilmiş, ekipler 01:27’de anıtın bulunduğu adrese intikal etmiş ve cumhuriyet savcısının talimatı ile gerekli tahkikata başlamıştır. Diğer taraftan, Atatürk Anıtı üzerindeki boyalar ve duvardaki yazılar temizlenmiştir.

Yapılan çalışmalar sonucu, 2007 Kemalpaşa doğumlu Y.İ. isimli şahsın olayı gerçekleştirdiği tespit edilmiştir. Şahıs, aynı gün 14:00 sıralarında ailesi ile birlikte yaşadığı ikametinde olayda kullandığı sprey boyalar ile birlikte yakalanarak gözaltına alınmış, 11.09.2023 günü (bugün) mevcutlu olarak çıkarıldığı Kemalpaşa Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanmıştır."