İzmir'in Seferihisar ilçesinde bulunan Çıfıt Adası, güzelliği ile görenleri büyülüyor. Peki Çıfıt Adası nerede? Çıfıt Adası'nda kamp yapılır mı?

Adanın adı antikçağda Myonnesos olarak anılıyormuş. Günümüzde ise Çıfıt Kalesi veya Çıfıt adası diye anılmakta. Ada karaya çok yakın bir yerde. Dimdik bir kaya gibi görünen adanın üzeri ise masa gibi genişçedir.

Ada üzerinde ilkçağ ve ortaçağdann kalma pek çok kalıntı da bulunmakta.

Ada, karanın çok yakınında bulunuyor. Hatta adaya yürüyerek geçmek mümkün. Her ne kadar adayı karaya bağlayan denizdeki dolgu geçit binlerce yılın bakımsızlığı sonucu dağılmış ve deniz suyunun altında kalmış olsa da adaya deniz ayakkabısı ile yürüyerek geçebiliyorsunuz. Deniz ayakkabısı giymek önemli çünkü yol üzerinde çok sayıda deniz kestanesi ve taş bulunuyor.

Çıfıt adası nerede?

Çıfıt adası Seferihisar'ın Doğanbey semtinde yer alıyor.

Çıfıt Adası'na nasıl gidilir?

Seferihisar’dan ve Teos/Sığacık’dan güneye uzanan yeni turistik kıyı yolunda,İpsili /Doğanbey kavşağını geçmenizden 3km. kadar ileride,sağda göreceğimiz yola saparsak kavşaktan 2 km. kadar sonra yol ikiye ayrılır.Soldaki yola girerseniz ve 2km. daha giderseniz adanın önüne varıyorsunuz.

Çıfıt Adası giriş ücreti ne kadar?

Çıfıt Adası'na giriş ücreti bulunmuyor. Kamp yapmak isteyenlerin ise adada ağaç olmadığını bilmesinde fayda var. Bölgede tesis olmadığı için tuvalet, duş, market gibi ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız yerler de yok.