İzmir'de bulunan Aşıklar Şelalesi, nadir şelalelerden birisidir. Rivayete göre birbirini çok seven iki kişinin aşkını konu alır. Bu yüzden de şelaleye Aşıklar Şelalesi ismi verilmiştir. İzmir'in Dikili ilçesine bağlı Nebiler Köyünde bulunur.

Birçok aşık bu şelaleye sevgilisi ile gitmektedir.

Nebiler(Aşıklar) Şelalesinin hikayesi nedir?

Rivayete göre, peri padişahının kızı Sümeyra, yakındaki köylerden Yörük Ali'ye gönlünü kaptırır. Yörük Ali de Sümeyra'ya. Peri padişahı kızını bir ölümlüye vermek istemez ve bu aşka izin vermez. İki aşık çaresiz kalır. Nebiler Vadisi'ndeki koca çınarın altında her gün gizlice buluşur, hasret giderirler. Sonra da birbirlerine sarılır saatlerce ağlaşırlar. Bunu öğrenen peri padişahı bu aşka son vermek için askerleri ile birlikte aşıkların peşine düşer. Amacı Yörük Ali'yi öldürmektir. Tam onları yakalamak üzereyken koca çınar yarılır ve aşıkları içine alır. Bu mucize karşısında peri padişahı insafa gelir. Ancak aşıklar aşklarının sonsuza kadar sürmesi için Tanrı'ya dua ederler. Tanrı da onları kayalıklardan akan bir şelaleye çevirir. Aşkları sonsuza kadar sürer. Kızını sonsuza kadar kaybeden peri padişahı şelalenin yukarısındaki mağaraya çekilir, gözyaşı döker. Ağlama seslerini duyan çevre sakinleri mağaraya Ağlayan Mağara adını verir.


Aşıklar Şelalesi'ne nasıl gidilir?

Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği Aşıklar Şelalesine özel aracınız ya da il içinde bulunan belediye otobüsleri ile de gidebilirsiniz. Eğer özel aracınız ile gitmek istiyorsanız, İzmir iline giriş yaptıktan sonra Dikili- Ayvalık Karayolunu takıp etmeniz ve ardından Nebiler Köyü tabelasından sağa dönerek, 3 km'lik yolu gittikten sonra karşınıza Aşıklar Şelalesinin 800 metre kaldığını gösteren bir tabela ile karşılaşacaksınız. Bu tabeladan 800 metre daha ileriye gittiğinizde, kendinizi Aşıklar Şelalesinin doğal ve harika tesisinse bulacaksınız. Belediye otobüsleri ile gitmek istiyorsanız, İzmir’e gittikten sonra Aşıklar Şelalesine giden Belediye otobüsüne binerek, direk aşıklar şelalesinde inebilirsiniz.