İzmir güzellikleri ile hem şaşırtmaya hem de büyülemeye devam ediyor. Bu güzelliklerden biri de Urla'da bulunan Gülbahçe Ilıcası. Roma Hamamı olarak bilinen bu ılıca denizin içinde yer alıyor. Peki Gülbahçe Ilıcası nerede? Roma Hamamı nerede? Gülbahçe Ilıcası'na nasıl gidilir?

Şifalı su olarak da tanımlanan ılıcalar tarihten bugüne insanlığın dikkatini çekmeye devam ediyor. Osmanlı zamanında da sıcak su kaynakları hastalık tedavilerinde kullanılırken, Romalılar da her gittikleri yerde bir ılıca yapmayı ihmal etmemişler.

Gülbahçe Ilıcası nerede?

Geçmişten günümüze kadar varlığını koruyan ılıcalardan biri de İzmir'in Urla ilçesinde yer alıyor. Gülbahçe Ilıcası, Urla'ya 15 kilometre uzaklıkta, Gülbahçe Körfezi'nde deniz kenarında bulunuyor. Gülbahçe Köyü'nde bulunan ılıca, Tatar Deresi'nin denize ulaştı yerde bulunuyor. Ilıcanın ne zaman yapıldığına dair kesin bir bilgi ise bulunmuyor.

Deri ve romatizmal hastalıklara iyi geliyor

Gülbahçe Ilıcasının suyu 17-22 derece arasında. Suyun deri ve romatizmal hastalıkların tedavisine iyi geldiği iddia ediliyor.

Gülbahçe’de İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü arazinde yer alan bu ılıca, tarihi dokusu nedeniyle “Kleopatra Hamamı” olarak da bilinir. Eğer yolunuz Urla’ya düşerse, Helen Kraliçesi Kleopatra’nın adıyla anılan bu ılıcayı ziyaret etmeli, şifalı sularından faydalanmalısınız.

Gülbahçe Ilıcası'na nasıl gidilir?

Gülbahçe Köyü, Çeşme ve Karaburun yolu üzerinde bulunuyor. Buraya ulaşmak için konuma Kleopatra Hamamı yazmanız gerekiyor. Ancak yol biraz zor. Hamama ulaşmak için denizden yürümeniz veya yüzmeniz gerekiyor.

Gülbahçe Ilıcası giriş ücreti ne kadar?

Gülbahçe Ilıcasına girişte bir ücret ödemiyorsunuz. Zaten çevresinde hiçbir tesis de bulunmuyor. Adeta terk edilmiş bir tarih gibi ilgi bekliyor. Buraya giderek hem deniz hem de hamam keyfini aynı anda tadabilirsiniz.

Özlem ÇİMEN DURMAZ

Editör/İzmir haberleri