İzmir'e gelip de sokak lezzetlerinin tatmadan gitmek olmaz. İzmir, doğası, tarihi, denizleri kadar sokak lezzetleri ile de dikkat çeker. Peki İzmir'de neler yenir? İzmir'in sokak lezzetleri nelerdir? İzmir'ne meşhur yiyecekleri nelerdir? detaylar haberimizde..

Kahvaltının vazgeçilmezi boyoz

İzmir denilince akla ilk gelen yemek boyozdur. Boyoz un ve sirke ile hazırlanan ve fırında pişirilen bir hamur işidir. Kahvaltıların vazgeçilmezi olan boyozun son zamanlarda mercimeklisi, peynirlisi, ıspanaklısı, çikolatalısı, tahinlisi gibi çeşitleri de yapılmaktadır. Boyoz genelde yanında haşlanmış yumurta ve çay ile yenir.


İzmir kumruya doyamayacaksınız

İzmir kumru özellikle İzmir'in Çeşme bölgesinin meşhur yemeğidir. Ekmek arası salam, sosis, sucuk ile hazırlanır ve içine tulum peyniri de eklenir. Kumru, ketçap ve mayonez ile servis edilir. Kumruyu İzmir'de farklı kılan ise kendine has ekmeğidir.

İzmir söğüş yemeden olmaz

İzmir'de özellikle Kemeraltı'nda yemeniz gereken bir lezzet de İzmir Söğüş'tür. Söğüş, kuzu kellesinin dil,yanak, beyin bölümlerinden yapılır. Bu etler ince ince doğranır ve üzerine yeşillik ve soğan eklenir. Baharat da eklenen etler, lavaş içinde dürüm olarak sunulur.

Söğüş genellikle akşam saatlerinde tercih edilen bir yemektir. Söğüşü Kemeraltı'nda veya seyyar satıcılardan almanızı tavsiye ederiz.

Kokoreç kırmızı çizgimiz

İzmir deyince akla ilk gelen yemeklerden biri de kokoreç. Türkiye'nin birçok yerinde kokoreç yapılsa da kokoreçin İzmir'deki yeri her zaman ayrıdır. İzmir'deki kokoreçi diğerlerinden ayırın nokta ise şiş aşamasından sonra hemen ekmeğe alınmasıdır. İzmir'de kokoreçe fazla da tuz atılmaz. Bunun nedeni ise kokoreçin tadının anlaşılması. Genellikle üzerine kırmızı biber ve bol miktarda kimyon dökülür ve kokoreç öyle sunulur.


Midye dolma olmadan olmaz

İzmir'in en meşhur yemeklerinden biri de midye dolmadır. İzmir'de gezerken karşınıza çok fazla midye dolmacı çıkacaktır. İzmir'de midyele pişirildikten sonra içleri doldurulur. Genellikle üzerine limon sıkılarak yenilir. Günün her saati İzmir'de tane ile alacağınız midye dolmayı yiyebilirsiniz.

İzmir bombası vazgeçilmezdir

İzmir'de tatlı deyince akla ilk gelen yiyecek İzmir bombasıdır. İzmir bombası, ince açılmış bir hamurun içine çikolata koyularak hazırlanıyor. Kurabiye şeklinde olan bombayı ısırdığınızda çikolatasının ağzınızda dağıldığını hissediyorsunuz. Ancak uyarmalıyız ki İzmir bombasının çikolatası oldukça yoğundur. Bu yüzden yerken çok tok olmamaya dikkat edin.

Şambali tatlısını mutlaka yiyin

İzmir'in tatlı deyince akla gelen bir diğer lezzeti de şambali tatlısıdır. Bu tatlı buğday irmiği, süt, şeker, yoğurt, nişasta ve kabartma tozu kullanılarak hazırlanır. Daha sonra tepside pişirilir ve üzerine hazırlanan şerbet dökülür. Son olarak da üzerine badem ve fıstık konularak servis edilir.

İzmir sokaklarında, seyyar satıcılarda çok sık karşılacağınız bir lezzettir. Eğer İzmir'e gelirseniz bu lezzeti tatmadan sakın gitmeyin.


Ve İzmir lokması

İzmir'in meşhur tatlılarından biri de İzmir lokmasıdır. İzmir lokması hamurun kızartılması ve ardından da şerbete atılması ile hazırlanır. İzmir lokmasını sokaklarda gezerken ücretsiz yemeniz mümkün. Çünkü İzmirliler cenazeleri olduğunde veya hayır işi yapmak istediklerinde sokokta İzmir lokması döktürürler. Bu yüzden bu tatlı para ile satılmaz.

Özlem ÇİMEN DURMAZ

Editör/İzmir haberleri