İZ GAZETE - İzmir Cihannuma Kız Yurdu’nda geçtiğimiz günlerde öğrencilerin oda dışında pijama giymesi yasaklanırken haberin duyulmasının ardından tepkiler de gecikmedi. Kadın öğrencilere getirilen oda dışında pijama giyme yasağına bir tepki de Kampüs Cadıları’ndan geldi.

Yurt önüne pijamalarla giden öğrenciler İzmir Katip Çelebi Üniversitesi içerisindeki Cihannüma KYK yurdunun kadın öğrencilere uygulanan oda dışında pijama giyme yasağını protesto ettiler.

Kampüs Cadıları’nın açıklaması şöyle;

İzmir Cihannüma Kız Yurdunda geçtiğimiz günlerde kadın öğrencilerin oda dışında, yani kantin, bahçe, yemekhane gibi alanlarda pijama giymesi yasaklandı. Yasağın sebebi ise “ahlak kurallarına uymayan şeyler giyildiği, yurda giren erkeklerin rahatsız olduğu” gibi bahaneler. Biz kadınlar yaşam alanlarımız olan yurtlarda dilediğimiz gibi giyinebilmek istiyoruz. Oysa, KYK yurtlarında en temel haklarımıza bile erişemiyor, kalabalık odalarda pandemi kurallarına uymayan bir şekilde kalıyoruz. Nitelikli bir barınma hizmetine bile erişemiyorken mecburiyetten kaldığımız bu yurtlarda bir de ahlak bekçileriyle uğraşmak zorunda kalıyoruz! Erkek öğrencilerin ne giydiğine karışmayan, giriş çıkış saatlerini sınırlamayan yurt yönetimleri, biz kadın öğrencilerin yaşamlarını sınırlamakta, bizlerin seçimlerine ve yaşam tarzlarına karışmakta ısrarcı. KYK’nın kadın yurtlarında uygulamaya çalıştığı bu cinsiyetçi ve ayrımcı tutumları kabul etmiyoruz. Sadece kadın olduğumuz için bizlere dayatılan bu ahlakçılığa, zorbalığa ve hak ihlallerine boyun eğmeyeceğiz. 18 yaşından büyük, bağımsız insanlar olan biz kadınların nerede ne giyeceğine, nerede pijama giyebileceğine karışmayacaksınız, izin vermiyoruz!

Kadınlar olarak, yaşam alanlarımızda; yurtlarda, üniversitelerde, kampüslerde cinsiyetçiliğe uğramadığımız, eşit ve özgür bir yaşam için mücadele ediyoruz. Biz genç kadınları bu tarz cinsiyetçi, ahlakçı ve ayrımcı uygulamalarla hizaya sokabileceklerini düşünenlere sesleniyoruz: Biz buradayız, hiçbir dayatmanıza uymuyoruz, bizlere biçmeye çalıştığınız baskıcı yaşamları kabul etmiyoruz! Yurtlarımızda pijama da giyeceğiz, istediğimiz şekilde de davranacağız. Genç kadınları karşınıza almamanızı öneriyoruz! Bizlere karşı dayatmalarınız, baskılarınız arttıkça karşınızda güçlenen ve büyüyen bir kadın mücadelesi, kadın dayanışması bulacaksınız. Güvende olduğumuz, ayrımcılığa uğramadığımız, cinsiyet eşitliğinin olduğu yurtlar istiyoruz!