İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dar gelirli yurttaşlara destek olmak için başlattığı dayanışma kampanyası sürüyor. Kurban Bayramı’nda ihtiyaç sahibi ailelere konserve kavurma dağıtmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı nakdi bağış ve canlı hayvan bağışı kampanyasına ilgi yüksek. Bağış yapmak isteyen yurttaşlar bizvariz.izmir.bel.tr web sayfası üzerinden başvuru yaparak sisteme dâhil oluyor.

Adresten de alınacak

Nakdi bağış kampanyası 13 Haziran saat 23.59’da sona erecek. Yurttaşlar 12 bin 500 TL bedeli olan küçükbaş hayvan ya da yine 13 bin TL değerindeki büyükbaş hayvan hissesi alıp bağışlayabiliyor.

Canlı hayvan bağışı yapmak isteyenler ise ya kurbanlık hayvanları toplama alanına getirecek ya da bizvariz.izmir.bel.tr üzerinden başvuru yaparak belediye ekiplerinin adresten almasını sağlayabilecek. Canlı kurbanlık hayvanlar 15-16-17 Haziran (Arife, bayramın birinci ve ikinci günü) tarihlerinde teslim alınacak.

17 Haziran’a kadar sürecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde Sosyal Yardımlar Şube Müdürü olarak görev yapan Arzu Ütaş, “Kurban bağışı ekonomik kriz nedeniyle başkanımızın yaptığı Emekli Dayanışma Kartı, Anne Kart hizmeti gibi hamlelerden birisi. Söz konusu yardımların neticesinde elde ettiğimiz bağışları ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza dağıtacağız. Kampanyamız 3 Haziran itibariyle başladı. Hem canlı hayvan hem de nakdi bağış alıyoruz. Canlı hayvan bağışlarını 15-16-17 Haziran tarihlerinde kabul edeceğiz. Kampanyamız duyuldu ve görüldü; bağışları alıyoruz. Vatandaşlarımızdan daha fazla destek bekliyoruz” dedi.

Kavurmalar adres adres ulaştırılacak

İzmirli bağışçılara seslenen Şube Müdürü Arzu Ütaş, “Canlı hayvan bağışı sonrasında ya da nakdi bağışlarla alınan hayvanların kesimi hijyen kurallarına ve dini kurallara uygun yapılacak. 1 yaşından büyük hayvanlar satın alınacak ya da teslim alınacak. Bu hayvanlar önce kontrol edilecek, herhangi bir sağlık sorunu olmayan hayvanlar İzmir Büyükşehir Belediyesi mezbahalarında kesilecek. Kimse hiçbir tereddüt yaşamasın. Vakumlu kavurmalar vatandaşlarımıza araçlarımızla adres adres ulaştırılacak” ifadelerini kullandı.

Mezbaha Merkezleri

Bergama Mezbahası (İslamsaray Mah. Adnan Menderes Cad. 6. Sk No:9) 232. 616 33 90
Kiraz Mezbahası (Cumhuriyet Mah/ Sebahattin Ener Sokak/ No:2) 232. 293 48 70
Tire Mezbahası (İhsaniye Mah. Fatih Sultan Mehmet Sk. No:90 ) 232. 293 94 66
Menemen Türkelli Mezbahası (Fatih Mah/ Özgürlük Cad/ No:3/12) 232. 293 94 64
Urla Mezbahası (Yelaltı Mah. Mezbaha Sk. No:27 Urla) 232. 293 42 04

Bağış Toplama Alanları

Bornova Işıkkent Kurban Satış Alanı-Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi Karşısı
Bayraklı Doğançay Mezarlığı Yanı
Gaziemir-Atıfbey Mahallesi Migros Arkası Sarnıç Yolu Üzeri

Kaynak: BÜLTEN