İzmir'de hayvanseverleri sevindirecek bir karar alındı. Artan mama fiyatları nedeniyle vatandaşlar köpek sahiplenmeye korkar hale gelmişti. Bunu düşünen İzmir Büyükşehir Belediyesi, sokaktaki köpeği sahiplenenlere mama verme kararı aldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nce belirlenecek olan miktarda köpek maması, barınaktan köpek sahiplenen vatandaşlara verilecek.

İzmir Büyükşehir mama üretmeye başladı


İzmir Büyükşehir geçtiğimiz günlerde sokak hayvanları için mama üretmeye başlamıştı.

Seyrek'te bulunan tesiste mama üretiminde doğa dostu, tropikal iklimde yaşayan, ağzı ve iğnesi olmayan, herhangi bir ısırma, hastalık taşıma riski barındırmayan çok kısa ömürlü siyah asker sinekleri kullanılıyor. Siyah asker sinekleri, çiftleştikten sonra yumurtalarını özel tasarımlı peteklere bırakıyor. Yaklaşık 105 saat sonra bebek larvalar çıkıyor. Bebek larvalar 3 veya 5 gün içerisinde beslenmeye hazır hale geliyor. Beslenmeye hazır hale gelen larvalar, raf ömrü dolduktan sonra tesiste öğütülen gıdalarla besleniyor. Larvalar yaklaşık 15 günlük bir sürede bu atıkları protein ve yağa dönüştürerek hasat aşamasına geliyor. Hasat edilen larvalar eleniyor.
 

Koruyucu madde bulunmuyor

Hasat edilen siyah asker sineği (BSF) larvaları, haşlanıyor. Ardından da soğuk pres yöntemi ile kurutulan larvaların yağı alınıyor. Mineraller açısından çok zengin olan, yüksek oranda protein, kalsiyum içeren, hiçbir katkı maddesi ve koruyucu kullanılmadan elde edilen BSF unu, İzmir Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü bünyesinde bulunan mama üretim tesisindeki son işlemin ardından mamaya dönüştürülüyor.