İzmir'de "Yöresel Lezzetler Rotası" etkinliğinde Hatay lezzeti ve kültürü Hataylı şefler tarafından misafirlerin tadımı için sunuldu. Etkinlik Swiss Otel Büyük Efes'te düzenlendi.

Hataylı şefler Naciye Aksoy ve Nagihan Dönmez'in hazırladığı mezelerle içli köfte, tepsi kebabı, lahmacun, yoğurt aşı çorbası, dana incik haşlama, kuzu tandır, künefe gibi yöreye özgü lezzetler, otel bünyesindeki Cafe Swiss'te deneyime açıldı.

11 Şubat'a kadar saat 12.00-15.00 arasında açık büfe lezzet deneyimlerinin yapılabileceği etkinlikte Hatay Vakıflı Köyü ile Hataylılar Vakfı İzmir Şubesi de açtıkları stantlarda yöresel el sanatı ve lezzet ürünlerinin satışını yapıyor.

Swiss Otel Büyük Efes Genel Müdürü Rıza Elibol, yöresel lezzet festivallerini uzun bir dönemdir yaptıklarını, Hatay'ın da en çok ilgi gören mutfaklardan biri olduğunu ifade etti.

2

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay'ı unutmalarının mümkün olmadığını dile getiren Elibol, yöresel lezzet festivalini Hatay için geleneksel hale getirmeyi kararlaştırdıklarını söyledi.

Sadece tadım değil kentin kültürünü de yaşamak ve yaşatmak istediklerini dile getiren Elibol, "Konuk şeflerimiz harika menüler hazırladı. Buradaki şeflerin yapmasıyla yerli şeflerin yapması çok farklı. Etkinliğe ilgi çok fazla. Bunu geleneksel olarak her yıl bu tarihlerde sürdüreceğiz." dedi.

Kaynak: AA