İzmir'in Karaburun ilçesine bağlı olan Mordoğan, harika plajları, 70 çeşit mor çiçeği ve harika doğası ile ziyaretçilerin uğrak yeri oluyor.

İzmir'e 80 kilometre mesafede yer alan Mordoğan, doğuda Ege Denizi ile sınırlı, kuzey ve batıda Karaburun, güneyde Balıkova ile komşudur.

Yaz aylarında esen imbat rüzgarları ile serinleyen Mordoğan, göz alıcı koyları ile dikkat çeker.

Mordoğan'ın ilk adı ise Mimas olarak biliniyor. Kasaba aynı zamanda nergis çiçeği ile ünlüdür.

Bir Mordoğan Efsanesi

Mordoğan’a özgü en güzel mitolojik öykülerden birisi, Narkissos efsanesidir. Efsaneye göre, 70 çeşit mor çiçek bulunan, mitolojide Çiçek Tanrıçası Flora’nın bahçesinin de içinde olduğu yerde, Irmak Perisi Nana, pınarda yıkanıp, ağaçların gölgesinde yatarmış. Her zaman güzel bir oğlan çocuğu olmasını isteyen bakire Nana’nın bu isteği, bir gün tanrılar tarafından kabul edilir ve dünyalar güzeli bir erkek doğurur. Adını, Narkissos koyar. Zaman geçer, Narkissos büyür, yakışıklı bir delikanlı olur. Narkissos yakışıklılığı ve asil duruşu ile çevresindeki herkesi kendisine hayran bırakan bir gençtir. Hiçbir periye “yüz vermeyen”, ormanda kendi kendine dolaşmaktan hoşlanan bir kişiliği vardır. O zamanlar Ekho adında dünyalar güzeli orman perisi vardır. Öyküye göre orman perisi Ekho, Narkissos’a karşılıksız bir aşkla tutulmuştur. Bu aşkın acısıyla eriyip giden Ekho’nun öcünü ise aşk tanrıçası Afrodit, Narkissos’u kendisine aşık ederek alır. Tanrıların, “Başkalarını sevmeyen, kendini sevsin’’ diye cezalandırdığı Narkissos, bir gün yine ormanda dolaşırken bir pınarın suyunda kendi aksini görür ve donup kalır. Kendi yansımasına aşık olmuştur. Zaman geçtikçe bundan zevk alır. Hem de acı duymaya başlar. Sonunda bir gün o da Ekho gibi eriyip yok olur ve Narkissos’un yerine “kendini beğenme felsefesi”nin adını aldığı “Nergis” çiçeğinin yeşerdiğine inanılır. Mordoğan’ın kırlarında nergis olarak yaşayan Narkissos, tıp biliminde kendini beğenmişlik hastalığı olarak adlandırılan narsizme de ismini vermiştir.  

Mordoğan'ın plajları

Mordoğan Mahallesi'nin plajları da dillere destandır. Ardıç, Kocakum, Manal, Sulucadere ve Ayıbalığı plajları beldenin en güzel plajlarındandır.


Mordoğan'a nasıl gidilir?

Mordoğan, Karaburun ilçesinde bulunur. Buraya İzmir-Çeşme otoyolunun 45. km'sinde Karaburun yol ayrımından sapılarak gidilir. Yolları biraz virajlı olduğundan diğer beldeler ve turistik yerler kadar popüler değildir.

Aynı zamanda Fahrettin Altay'dan kalkan araçlarla Mordoğan'a ulaşmak mümkün.

Mordoğan'da gezilecek yerler?

-Mordoğan Sahili ve İskelesi

-Ayşe Kadın Camii

-Plajlar ve koylar

-Müesser Aktaş Etnografya ve Tarih Evi

-Dilek Pınarı ( Narcissos)

-Çatalkaya

Kaynak: Haber Merkezi