Türkiye'nin üçüncü büyük ili olan İzmir, gizli kalmış güzellikleri ile de ziyaretçilerini büyülüyor.

Bu güzelliklerden biri de İzmir'in Menderes ilçesinde bulunan Değirmendere Köyü içindeki Malta Şelalesi. Çam ağaçlarının arasında yer alan bu şelale tamamen doğal bir oluşumdur.

5 metre yükseklikten akan şelale havuz gibi bir alanda birikiyor. Bu alanda yüzmek de mümkün.

Doğa ile iç içe zaman geçirebileceğiniz, yürüyüş yapabileceğiniz bu alanda aynı zamanda yaban otlarından da toplayabilirsiniz.

Bölge aynı zamanda fotoğraf tutkunlarının da ilgisi çekiyor. Doğa fotoğrafları çekmek isteyenler de soluğu bu bölgede alıyor.

Burada huzurlu bir gün geçirebilir, kamp da yapabilirsiniz.

Bölgede tuvalet, duş ya da bir tesis beklemeyin. O yüzden hazırlıklı gitmek de fayda var. Bölgeyi korumak adına giderken de çöplerinizi götürmeyi unutmayın.

Malta Şelalesi nerede?

Malta Şelalesi İzmir'in Menderes İlçesine bağlı olan Değirmendere Köyü'nde bulunuyor.

Malta Şelalesi'ne nasıl gidilir?


Aracınızla Gaziemir üzerinden Menderes yolunu takip edin. Gümüldür yolundan Değirmendere Köyü yol ayrımına girin. Bu yol sizi Tahtalı Barajı'na ulaştıracak. Baraja ulaştıktan 5 km sonra da Malta Şelalesi tabelası karşısına çıkacak. Aracınızla şelaleye ulaşabilirsiniz ancak yolun toprak bir yol olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Eğer toplu ulaşımla gitmek isterseniz İZBAN'ın Cumaovası durağında indikten sonra 729 numaralı otobüse binmelisiniz. Değirmendere ilkokulu durağından indikten sonra bir süre yürüyerek şelaleye ulaşabilirsiniz.

Editör: Özlem Çimen Durmaz