İzmir Seferihisar açıklarında geçen yıl 30 Ekim’de meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki deprem en çok Bayraklı ilçesini vurdu. Bayraklı’da 7 bina yıkılırken 179’u ağır olmak üzere yüzlerce bina hasar gördü.

Adalet Mahallesi’nde bulunan ve 4 bloktan oluşan Yanıker Sitesi’ndeki apartmanlar da ağır hasar alan binalar arasındaydı.112 daireden oluşan Yanıker Sitesi, binaların yıkılma riskine karşı tümüyle boşaltıldı. Ancak Bayraklı 4 No’lu Aile Sağlığı Merkezi (ASM), depremden sonra hiçbir maddi destek alamadığı için hasarlı binada sağlık hizmeti vermeye devam ediyor. ASM’de görev yapan 3 hekim, yaklaşık 10 bin hastaya bakıyor.


SAĞLAM BİNA ARANIYOR

Edinilen bilgiye göre söz konusu ASM, depremden yalnızca 3 hafta sonra yeniden aynı yerde hizmet vermeye başladı. 4 bloktan oluşan sitede yalnızca bu ASM ile bir eczane kaldı. Hekimlerin ASM’yi taşımak için bölgede yer aradığı ancak sağlam bina bulamadığı, bulunan sağlam binalar için ise hekimlerden fahiş kira bedellerinin istendiği öğrenildi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu Sekreteri Sibel Uyan, “ASM’nin binadan çıkması lazım ancak mali problemlerden dolayı çıkamıyor” dedi. Kamu hizmeti veren hekimlere kamunun destek vermediğine dikkat çeken Uyan, “Arkadaşlarımız bölgede yer arıyor ama bulamıyor. İlgili birimlerce defalarca görüşüldü ama henüz hiçbir gelişme olmadı. Bir süre daha olumlu bir adım atılmazsa ASM kapanmak zorunda kalabilir” diye konuştu.

BAKANLIK İZLİYOR

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu ile Aile Hekimliği Komisyonu tarafından dün düzenlenen basın toplantısında ise Sağlık Bakanlığı’nın sorumluluğuna dikkat çekildi. İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, ASM’lerin önemli bir bölümünün aile hekimlerince kiralanan apartman altı dükkânlarda, güneş bile almayan bodrum kat dairelerde hizmet verdiğini belirterek şunları söyledi:

“ASM’lerin yeterli uygunlukta ve eşit standartlarda olmasını sağlamak Sağlık Bakanlığı’nın görevidir. ASM’ler, Sağlık Bakanlığı’nca yapılacak kamuya ait mekânlarda ve yeterli donanım sağlanarak inşa edilmelidir. ASM olarak kullanılan ancak deprem güvenliği olmayan kamu binaları, bakanlık tarafından teknik olarak mümkünse güçlendirilmeli ya da hastalar ve çalışanlar mağdur edilmeden yeniden yapılmalıdır.” (BirGün-Berkay Sağol)